Ursus americanus carlottae

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ursus americanus carlottae
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Carnivora
Семејство: Ursidae
Род: Ursus
Вид: Ursus americanus
Триномен назив
Ursus americanus carlottae
Osgood, 1901

Ursus americanus carlottae е под-вид на американската црна мечка. Како најзначајни морфолошки разлики се големината, масивниот череп и широки катници. Овој под-вид е ендемски вид на Островите на кралицата Шарлот[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. S. A. Byun; B. F. Koop; T. E. Reimchen (1997). „North American Black Bear mtDNA Phylogeography: Implications for Morphology and the Haida Gwaii Glacial Refugium Controversy“. Evolution. 51 (5): 1647–1653. doi:10.2307/2411216.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)