U

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од U (Латиница))
Прејди на: содржини, барај
Uu

U е дваесет и првата буква од латиницата. Оваа буква има фонетската вредност /u/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква у.