Tradescantia subaspera

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tradescantia subaspera
Zigzag Spiderwort (1290954563).jpg
Одблизу
Близу Натчез, Мисисипи
Научна класификација
Царство: Растенија
Ред: Commelinales
Семејство: Commelinaceae
Род: Tradescantia
Вид: T. subaspera
Биномен назив
Tradescantia subaspera
Џон Беленден Кер Голер
Синоними
  • Tradescantia axillaris f. subaspera (Ker Gawl.) Raf.
    * Tradescantia subaspera var. typica (E.S.Anderson и Woodson)

Tradescantia subasperaвид на цветно растение од фамилијата Commelinaceae, домородно во источниот дел на Соединетите Држави.[1][2] Нејзините стебла во правец цик-цак и пошироките лисја го разликуваат од Tradescantia virginiana. Се препорачува за засенчени натуралистички градинарски поставки.[1] Има три ливчиња кои се со виолетово-сина до виолетова боја.[1] Цветовите цветаат од мај до септември.[3]

Подтаксони[уреди | уреди извор]

Прифатени се следните сорти:[2]

  • Tradescantia subaspera var. montana (Shuttlew. ex Small & Vail) E.S.Anderson & Woodson
  • Tradescantia subaspera var. subaspera

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Tradescantia subaspera. Plant Finder. Missouri Botanical Garden. Посетено на 9 мај 2022.
  2. 2,0 2,1 Tradescantia subaspera Ker Gawl“. Plants of the World Online. Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew. Посетено на 9 мај 2022.
  3. „Lady Bird Johnson Wildflower Center - The University of Texas at Austin“. www.wildflower.org. Посетено на 9 мај 2022.