Toxicity (Албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Toxicity“
Податотека:Toxicity album
студиски албум од System of a Down
Издаден4 септември, 2001
СнименМарт – Јули 2001
Чело Студиос
Холивуд, Калифорнија
Жанралтернатив метал, хеви метал
Траење44:01
57:26 (специјално издание)
Издавачка куќаАмерикан рекордс
ПродуцентРик Рубин, Дејрон Малакиан, Серј Танкиан
System of a Down — Хронологија
System of a Down
(1998)
Toxicity
(2001)
Steal This Album!
(2002)
Издадени песни од Toxicity
  1. "Chop Suey!"
    Издадена: 13 август, 2001
  2. "Toxicity"
    Издадена: 22 јануари, 2002
  3. "Aerials"
    Издадена: 10 јуни, 2002

Toxicity е вториот албум на групата System Of A Down. Беше издаден на 4 септември 2001 година. Брзо се најде на врвот на американските и канадските топ листи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]