Tommy Hilfiger (компанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tommy Hilfiger Group
ДејностМода
Основано1985 Уреди на Википодатоците
Седиште
Клучни личности
Даниел Гридер (CEO)[1]
ПроизводиОблека, модни додатоци, мириси и домашни производи
Вработени
10.000 Уреди на Википодатоците
Матично претпријатие
PVH Corp. (2010–present)
Мреж. местоTommy.com
Томи Хилфингер дизајнирани наочари

Томи Хилфигер порано позната како Томи Хилфигер корпорација и Томи Хилфигер АД, е американска врвна марка за производство на облека, обувки, модни додатоци, мириси. Компанијата била основана во 1985 година, и нејзиниот асортиман се продава во голем број на стоковни куќи и над 2000 самостојни малопродажни продавници во 100 земји. Во 2006 година, приватната фирма „ Апакс Партнерс“ ја купила компанијата за приближно 1,6 милијарди долари. Во мај 2010 година, PVH Corp. (тогаш позната како Филипс-Ван Хеузен) ја купила компанијата. Даниел Гридер бил назначен за извршен директор во јули 2014 година, додека основачот Томи Хилфигер останал главен дизајнер на компанијата, водејќи ги дизајнерските тимови и надгледувајќи го целиот креативен процес. Глобалната продажба на мало преку марката изнесувала 6,4 милијарди американски долари во 2013 година, и 6,7 милијарди американски долари во 2014 година .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tommy Hilfiger CEO Switch: Gehring Makes Way for Grieder“. WWD. October 29, 2013. Посетено на October 29, 2013.