Tjорн

Координати: 58°01′N 11°38′E / 58.017° СГШ; 11.633° ИГД / 58.017; 11.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тјорн
Географија
Координати58°01′N 11°38′E / 58.017° СГШ; 11.633° ИГД / 58.017; 11.633
Површина147,54 км2
Управување
ОкругВестра Јеталанд
ОпштинаТјорн
Сателитска слика на Тјорн

Тјорн е шести по големина остров во Шведска, сместен на шведскиот западен брег во провинцијата Бохуслен.

Областа на островот е 147 км2 (57ми), а површината на општината е 168 км2 (65ми). Населението, заклучно со 2017 година, изнесувал 15.774 луѓе.

Географија[уреди | уреди извор]

Тјорн е поврзан во источниот дел на градот Стенунгсунд на копното од Тјорн мост, а на островот Оруст во северниот дел од мостот Скопесунд.

Најголемиот град е Скерхамн, а исто така е и главен град на општината. Други заедници, од кои многу се рибарски заедници, вклучуваат Роненг, Кледешолмен и Киркесунд. Полуостровот Мјорн има големи банки со школки.

Туризмот[уреди | уреди извор]

Во текот на летото, населението се зголемува од 15.000 на 45.000, бидејќи туристи доаѓаат со јахти и за пливање. Скерхам има пристаниште за гости за сместување и јахти кои патуваат по должината на Шведскиот западен брег.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]