Thysanothecium

Од Википедија — слободната енциклопедија
Thysanothecium
eНаучна класификација
Царство: Fungi
Колено: Ascomycota
Класа: Lecanoromycetes
Ред: Lecanorales
Семејство: Cladoniaceae
Род: Thysanothecium

Mont. & Berk. (1846)
Слични видови
Thysanothecium hookeri

Mont. & Berk. (1846)
Видови

T. hookeri'T. scutellatum'T. sorediatum

Thysanothecium е род од три вида лихенизирани габи од фамилијата Чашкести лишаи.[1] Родот бил ограничен од Камил Монтањ и Мајлс Џозеф Беркли во 1846 година. Оригиналните примероци од типот вид T.hookeri, биле собрани од областа на реката Свон (Австралија) од страна на Џејмс Драмонд, кој ги испратил кај Вилијам Џексон Хукер за дополнителна анализа.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. Wijayawardene, NN (2020). „Outline of Fungi and fungus-like taxa“. Mycosphere. 11 (1): 1060–1456. doi:10.5943/mycosphere/11/1/8. ISSN 2077-7019.
  2. C., Montagne, ([1846?]). On Thysanothecium : a new genus of lichens. [publisher not identified]. OCLC 1055982828. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)CS1-одржување: излишна интерпункција (link)