Скопска матерка

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Thymus skopjensis)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скопска Матерка
Thymus skopjensis
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Asterids
Ред: Lamiales
Семејство: Lamiaceae
Род: Thymus
Вид: T. skopjensis Micevski & Matevski
Биномен назив
Thymus skopjensis Micevski & Matevski

Скопска Матерка или Thymus skopjensis Micevski & Matevski претставува локален македонски флористички ендемит од фамилијата Lamiaceae (устоцветни растенија), опишан од македонските флористи академик Кирил Мицевски и проф. Владо Матевски. Се развива во околината на Скопје (с. Нова Брезница) и по текот на реката Треска.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "CWRIS PGR Forum Crop Wild Relative Information System" (англиски). Посетено на 2010-08-26.