Караџичка матерка

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Thymus karadzicensis Matevski & Micevski)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Караџичка Матерка
Thymus karadzicensis
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Asterids
Ред: Lamiales
Семејство: Lamiaceae
Род: Thymus
Вид: T. karadzicensis
Биномен назив
Thymus karadzicensis

Караџичка Матерка или Thymus karadzicensis Matevski & Micevski претставува ендемит во флората на Македонија од фамилијата Lamiaceae, откриен и опишан од страна на македонските таксономи и флористи професори Владо Матевски и академик Кирил Мицевски. Познат е само за планината Караџица[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Matevski, V., Micevski, K., Sekovski, 1990. Thymus karadzicensis Matevski & Micevski spec. nov. in der flora von Makedonien. Razprave IV razreda SAZU. 31(11):169-178. Ljubljana