The Surfaris

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Surfaris
The Surfaris на концерт, 2007
Животописни податоци
ПотеклоГлендора, Калифорнија, САД
ЖанровиСурф рок
Период на активност1962–1966, 1973, 1976, 1981–2017 за групата Surfaris од Џим Фулер. Surfaris од Боб Берихил започнал во 2000 г.
ИздавачиDFS, Princess, Dot, Decca, GNP Crescendo, MGM Records
Мреж. местоthesurfaris.com

The Surfaris — американска сурф рок група основана во Глендора, Калифорнија во 1962 година.[1] [2] Најпознати по двете песни кои се нашле на топ листите во околината на Лос Анџелес, и на национално ниво во 1963 година: „Surfer Joe“ и „Wipe Out“, кои биле на А и Б-страната од иста плоча.

The Surfaris во 2019 година за нивната хит инструментална песна „Wipe Out“ биле примени во Куќата и музејот на славните музичари.

Членови[уреди | уреди извор]

 • Џим Фулер – гитара (1962–1966; 1981–2017; починал во 2017 година)
 • Пат Коноли – бас (1962–1965),
 • Рон Вилсон – вокал, тапани (1962–1966; починал 1989 година)
 • Џим Паш – саксофон, гитара (1963–1966, 1981–2005; починал во 2005 г.)
 • Боб Берихил – ритам гитара (1962–1966), главна гитара (1995–сегашна)

Подоцнежни членови[уреди | уреди извор]

 • Кен Форси – бас (1965–1966)
 • Џеј Труакс - бас (1984-сега)
 • Роб Вотсон - Клавијатури
 • Дејв Равен - Тапани
 • Дасти Вотсон - Тапани
 • Пол Џонсон - гитара
 • Рон Еглит - ритам гитара
 • Кели Ламерс - гитара (1973, 81' - 84)

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • 1963 - Wipe Out (Dot 3535)
 • 1963 - The Surfaris Play (Decca 4470)
 • 1964 - Hit City '64 (Decca 4487)
 • 1964 - Fun City USA (Decca 4560)
 • 1965 - Hit City '65 (Decca 4614)
 • 1965 - It Ain't Me, Babe (Decca 4683)
 • 1983: Surf Party! The Best of The Surfaris Live! [рек.1981] (Koinkidink KWK-102; реиздаден на ЦД: GNP Crescendo GNPD-2239, 1994)
 • 2003: Basic Tracks by Jim Fuller's Surfaris (Got It Records #0101)
 • 2005: Wipe Out by Bob Berryhill's Surfaris (Calvary Chapel Music #6021)
 • 2006: Street Party by Jim Fuller's Surfaris (Heyday Records #35753)
 • 2015: Hurley Sessions by Bob Berryhill's Surfaris (Salt Talk Music #41662)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Colin Larkin, уред. (1997). The Virgin Encyclopedia of Popular Music (Concise. изд.). Virgin Books. стр. 1155. ISBN 1-85227-745-9.
 2. „The Surfaris - Bio“. Thesurfaris.com. Посетено на 15 June 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]