The Ramones

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ramones
Рамонс во живо во 1980
Животописни податоци
ПотеклоФорест Хилс, Квинс,
Њујорк, САД
ЖанровиПанк рок
Период на активност1974–1996
ИздавачиSire Records
(САД & Велика Британија, 1976–1992)
Radioactive Records
(САД, 1992–1996)
Chrysalis Records
(Велика Британија, 1992–1996)
Мреж. местоwww.ramones.com
Поранешни членови
Ди Ди Рамоун
Џони Рамоун
Џо Рамоун
Томи Рамоун
Марки Рамоун
Ричи Рамоун
Елвис Рамоун
С.Ј. Рамоун

The Ramones (се чита: Д Рамонс) била американска панк рок музичка група. Многумина го посочуваат токму овој бенд како првиот панк рок состав.[1] Групата е основана во Њујорк во 1974 година по што сите членови за презиме си го присвоиле уметничкото име Ramone (Рамоун). Тие извеле точно 2,263 концерти низ турнеи кои траеле 22 години.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Ramones“. MTV. Посетено на 2009-11-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]