The Lemon Song

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„The Lemon SongЗепелин“
Песна од Лед Зепелин од албумот Led Zeppelin II
Реализиран22 октомври 1969
Снимен1969, Мистик Студиос (Mystic Studios), Холивуд
ЖанрХард рок, хеви метал, блуз рок
Должина6:18
КуќаAtlantic
ТекстПејџ, Плент, Џонс, Бонхем, Барнет
ПродуцентЏими Пејџ
Led Zeppelin II список на песни
"What Is and What Should Never Be"
(2)
"The Lemon SongЗепелин"
(3)
"Thank You"
(4)

The Lemon Song“ е песна на англиската рок група Лед Зепелин, која што се наоѓа на нивниот албум од 1969 година, Led Zeppelin II. Снимена е во Мистик Студиос во Холивуд кога бендот бил на нивната втора турнеја во САД.

Џими Пејџ ја извел оваа песна на турнејата заедно со The Black Crowes во 1999. Верзија на „The Lemon Song“ изведена од страна на Пејџ и The Black Crowes може да се види на албумот Live at the Greek.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]