Прејди на содржината

The Boys (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Момците или The Boys е американска суперхеројска ТВ серија која е развиена од Ерик Крипке за Prime Video од стрипот со исто име од Гарт Енис и Дарик Робертсон. Приказната го следи тимот додека се бори против супермоќните лица кои ги злоупотребуваат своите способности.

Премиерата на серијата се одржала на 26 јули 2019 година.[1] Пред премиерата, Амазон го обновил филмот за втора сезона, чија премиера се одржала на 4 септември 2020 година.[2][3] Во тек е и трета сезона, а се развива и спин-оф серија.[4][5]

Приказна[уреди | уреди извор]

Момчињата се сместени во универзумот каде што лицата со супер моќи се како херои од пошироката јавност и работат за моќната корпорација Vought International, која ги продава и ги монетизира. Настрана од нивните херојски лица, повеќето од нив се надмени и поткупени. Серијата првенствено се посветува на две групи: Седумте, главниот тим на суперхерои на Воут и истоимените Момци, што сакаат да го симнат Воут и неговите корумпирани суперхерои.

Момчињата ги предводи насилниот и одмаздољубив Били Бучер, кој ги презира сите сумермоќи, а Седуммината ги предводи нарцисоидната и насилна татковина. На самиот почеток од серијата, на Момците им се придружува и Хуги Кембел кој бил член на Седуммината, но случајно ја убил својата девојка, а на Седуммината им се придужува и Ени Џенуар, млада и надежна хероина која била принудена да се соочи со вистината за тие коишто им се восхитува. Останатите членови на Седуммината се: Разочараната Кралица Мерве, А-воз кој е зависен од дрога, несигурниот „Дип“, мистериозниот „Црн Ноар“ и белиот врховист Стормфронт. Момчињата се заокружени од тактичкиот планер на мајчиното млеко, Френси – специјалистот за орижје и суперсилниот субјект Кимико. Надгледување на Седуммината е изврчната власт на Медлин Стилевел, а подоцна е наследена од Ешли Барет.

Првата сезона го прикажува првиот конфликт помеѓу Момците и Седуммината, кој е мотивиран од тоа што Касап верува во тоа дека Хоумлендер исчезнал поради неговата сопруга Бека. Додека Хотлендер и Стилвел заземаат да добијат поддршка од владата за суперхерои, Момците се обидуваат да ги запрат откривајќи ги тајните на Воут. Најпрво се не се свесни за едни со други, Хјуи и Ени го мешаат конфликтот откако ќе влезат во романтична врска, и покрај тоа што Бучер немал доверба во неа.

Во втората сезона, Момците продолжуваат со своите напори со цел да го поразат Воут, и покрај тоа што ги бараше владата. Дошло до нов развој на конфликтот кога Бучер дознал дека Воут ја држи Бека заробена со супермоќниот син кој е роден во татковината. Додека Бучер се обидува да ја спаси неговата сопруга. Стормфронт ја претставува  нејзината бела врховистичка порака низ Седуммината и се обидувала да ја натера татковината да ја води суперсилата кон светската доминација.

Улоги и ликови[уреди | уреди извор]

Главна[уреди | уреди извор]

 • Карл Урбан како Вилијам „Били“ Бучер - водачот на „Момците“ и поранешниот оператор на САС, кој не верува во сите поединци со суперсили. Тој има голема омраза кон татковината, за кого верува дека е одговорен за исчезнувањето на неговата сопруга.
 • Џек Кваид во улогата на Хју „Хјуи“ Кембел - цивилен член на Бојс кој се приклучува на групата откако неговата девојка Робин е убиена од А-Трејн.
 • Антониј Стар како Џон / татковина - извонредно моќен водач на Седуммината. Под неговиот јавен имиџ како благороден херој, тој е нарцисоиден, садист и малку се грижи за благосостојбата на оние за кои кажува дека ги штити.
 • Ерин Мориарти како Ени Џенуари/ Ѕвездена светлина - суперхерој што емитува светлина и член на Седуммината. Една од ретките поединечни супермоќи искрена во помагањето на јавноста, таа ја доведува во прашање нејзината лојалност кон Седуммината откако дозна за нивниот вистински карактер.
 • Доминик Мекелигот како Меги Шо / Кралицата Меив [6] - член ветеран на Седумтемина со подобрена физичка сила и издржливост. Иако некогаш сакаше да заштити невини животи, таа се разочара и страда од исцрпеност .
 • Essеси Т. Ашер како Реџи Френклин / А-воз - брз член на Седумте. Тој е решен да го задржи својот статус на најбрз брзинар, што резултира во тоа да стане зависен од Соединението В.
 • Лаз Алонсо како Марвин Т. "Мајчино" млеко (ММ) - Втор команден со Момчињата кој е одговорен за организирање и планирање на нивните операции. Поранешен американски воен лекар, тој е мотивиран од неговиот татко адвокат кој работи сам до смрт додека се обидуваше да го сруши Воут. Тој е најблискиот сојузник на Бучер.
 • Чејс Крафорд како Кевин Московиц / длабокиот [7] - Член на Седумтемина кои поседуваат способност да комуницираат со водниот живот и да дишат под вода. Другите членови на Седуммината го гледаат со потценување поради неговиот статус на женскиот воден херој на групата. Патон Освалт ги изразува своите жабри.
 • Томер Капон како Серж / Френси - Член на момчињата и меѓународен шверцер на оружје, вешт во муниција, убојни средства, инфилтрација и комуникации. Откако бил присилен да се придружи за да ги заштити неговите криминални пријатели, тој бара откуп за неговите минати злосторства додека се борел со Воут.
 • Карен Фукухара како Кимико Мијаширо / Femaleенката - нем член на момчињата со засилена сила и регенеративно заздравување. Неволно инјектирајќи ја Соединението V како дел од шемата за создавање супермоќни терористи, таа им се придружува на Момците откако тие ќе ја спасат.
 • Нејтан Мичел како црн ноар - нем член на Седумте кој поседува натчовечка сила и агилност и го крие својот физички изглед зад темниот костум.
 • Елизабет Шуе во улогата на Меделин Стилвел (сезона 1; сезона на гости 2) - харизматичен, измамен потпретседател на Hero Management во Vought International.
 • Колби Минифи како Ешли Барет (сезона 2 – сегашност; периодична сезона 1) - публицист за Vought International, кој подоцна станува и наследник на Стилвел.
 • Аја Кеш како Клара Рисингер / Либерти / Стормфронт (сезона 2) - Првиот успешен предмет на Компоунд V и член на Седумте со база на плазма  способности. Поранешна нацистка, таа има фанатистички ставови кон малцинствата и поединците без суперсили. Кеш (кој е Евреин) забележа во едно интервју дека „искрено, размената на полот (од стрипот) беше помала грижа од фактот дека играм бел врховист, расистички фанатик“, истакнувајќи дека таа всушност добила пошта од омраза во врска со нејзиниот портрет на нацистичкиот лик.[8]

Повторувачки[уреди | уреди извор]

 • Симон Пег во улогата на Хју Кембел постариот (сезона 1) [9] - таткото на Хјуги. Тој длабоко се грижи за својот син, но не верува дека Хјуи има доверба да застане за себе откако неговата мајка го напуштила парот. Пег беше визуелната инспирација за Ви Хјуи во серијалот стрипови од кои е цртана серијата.[10]
 • Шон Бенсон како Езекиел (сезона 1) - хомофобичен христијанин натчовек со еластична моќ, кој и самиот е тајно хомосексуалец .
 • Ен Кузак како Дона јануари - мајка на Старлајт. Таа ја украси Ани да биде суперхерој уште од детството од нездравиот менталитет „Принцеза по прокси“ .
 • Ennенифер Еспосито како Сузан Рејнор (сезона 1; сезона на гости 2) - заменик директор на ЦИА .
 • Jordордана Лахои како Чери - поранешен криминалец и lубовник на Френси, специјалист за оружје.
 • Малком Барет како Сет Рид (сезона 1; сезона на гости 2) - писател за односи со јавноста на Vought.
 • Кристијан Кис како Нејтан Френклин (сезона 1) - постар брат и тренер на А-Трејн.
 • Шантел ВанСантен како Бека Бучер (сезони 1–2) - сопруга на Бучер, чие исчезнување ја мотивира неговата битка против Седумте.
 • Никола Кореја-Дамуд како Елена - девојка на кралицата Меве .
 • Лајла Робинс како Грејс Мелори (сезона 2; гостинска сезона 1) - Поранешна заменик-директорка на ЦИА и неформален основач на Момчињата.
 • Ianанкарло Еспосито како Стен Едгар (сезона 2, гостинска сезона 1) - извршен директор на Vought International и супериорен во Stillwell.
 • Клаудија Даумит како Викторија „Вик“ Нојман (сезона 2) - Конгресменка која јавно се спротивставува на Воут и на Супе кој тајно ги користи своите овластувања да ги убие оние што јавно зборуваат против Воут.[11][12]
 • Ленгстон Керман како орел стрелецот (сезона 2) - суперхерој со тема стрелаштво кој го воведува Длабокото во црквата на колективот.
 • Essесика Хехт во улога на Керол Манхајм (сезона 2) - „учителката“ и терапевтот на Орел Стрелецот кој регрутира Длабоко во црквата на колективот.
 • Абрахам Лим како Кенџи Мијаширо (сезона 2) - помладиот брат на Кимико кој поседува телекинетички способности.
 • Камерон Кровети како Рајан Бучер (сезона 2) - син на Бека и Хомлендер. Ликот претходно беше портретиран од Паркер Корно во првата сезона.
 • Горан Вишњиќ како Аластер Адана (сезона 2) - водачот на Црквата на колективот.

Гостин[уреди | уреди извор]

Воведен во сезоната 1[уреди | уреди извор]

 • Алекс Хасел како про Transирен (сезона 1) - Член на Седумте што може да се претвори невидлив со промена на кожата во јаглен метаболичен тврд дијамант што ја искривува светлината околу него.
 • Essес Салгеиро во улогата на Робин Вард (сезона 1) - девојката на Хјуги која беше убиена од А-Воз при удар со голема брзина во пилот епизодата. Таа периодично се појавува како халуцинација што ја гледа Хјуги.
 • Мишка Тебо како Shockwave (сезони 1–2) - соперник на брзина на А-Воз.
 • Дан Дарин-Занко како Допелганџер (сезони 1–2) - Супеј за обликување што работи за Воут.
 • Дејвид Рил во улогата на Еван Ламберт - писател на односи со јавноста, заедно со Сет.
 • Бретани Ален како Шарлот / Попклав (сезона 1) - Глумица и суперхерој во тајна врска со А-Воз.
 • Дебора Деместр како Исадора (сезона 1) - дизајнер на костуми на Ваутд.
 • Британецот Морган како Рејчел (сезона 1) - сестрата на Бека и снаата на Бучер.
 • Хејли elоел Осмент како Чарлс / Месмер (сезона 1) - Поранешен суперхерој во Тинејџ Кикс, кој може да чита умови преку контакт од кожа на кожа.
 • Ieеки Тон како Кортенеј (сезона 1) - асистент за производство на Vought.
 • Johnон Доман во улогата на ahона Вогелбаум (сезони 1–2) - Научникот Наут, кој ја создал и одгледал Татковината во стерилна лабораторија.
 • Алвина Август како Моник (сезона 1) - сопруга на мајчиното млеко и мајка на нивната ќерка Janанин.
 • Брендан Бисер како ffеф (сезона 1) - Оперативен војник кој го надгледува саботниот ден на Дип во Сандуски .
 • Налини Ингрита како Janанин (сезони 1–2) - ќерка на мајчиното млеко и моника.
 • Кришан Дат и Самер Салем како Накиб (сезони 1–2) - суперсилен терорист со овластувања засновани на експлозиви. Дат го толкуваше ликот во првата сезона, а Салем го играше во втората.
 • Jimим Бивер во улогата на Роберт „Боб“ пејач - американскиот министер за одбрана. Името на Бивер е повикување на неговиот лик Боби Сингер во серијалот Supernatural создаден од Крипке.

Џими Фалон, Мајк Масаро, Били Зејн, Сет Роген и Тара Рид се појавуваат како себеси.

Воведени во 2-та сезона[уреди | уреди извор]

 • Дејвид Томпсон како Геко - Поранешен суперхерој со регенеративни способности и тест субјект во Vought.
 • Крис Марк како Blindspot - слеп суперхерој со супер слух кој се обидува да им се придружи на Седумте.
 • Адријан Холмс како д-р Парк - Шефот на комплексот во кој е затворен Бека.
 • Пи Јеј Бирн во улога на Адам Борк - Филмски режисер кој е во режија на филм за Воут во кој игра Седуммината со наслов Зора на седумте .
 • Зора Луис како Валери - сведок на расистичкото убиство на Стормфронт во 1970-тите.
 • Хауард Кембел како Мирон - брат на Валери.
 • Кети Брејер како Касандра Шварц - член на Црквата на колективот кој станува сопруга на Дип.
 • Шон Ашмор како Ламплајтер - Поранешен член на Седумтемина со пирокинеза .
 • Барбара Гордон во улогата на Џуди Аткинсон - тетка на Касапот која се грижи за своето куче Терор.
 • Ендру Џексон како Loveубовна колбас - тест субјект со соединение V со предизизичен пенис што може да се протега до огромни должини.
 • Џејсон Греј-Стенфорд како Денис - човек чиј автомобил Бачер и Старлајт го водат за да го одведат Хјуги во болница.
 • Ess Hödlmoser како Синди - Телекинетички тест субјект на соединение V.
 • Мајкл Ајрес како ayеј - починатиот поранешен соработник на криминалци и најдобриот пријател на Френси.
 • Џон Нобл како Сем Бучер - отуѓен татко на Бачер.
 • Лесли Никол како Кони Бучер - мајка на Бучер.

Ким Вајат Мекензи и Биргит Солем ги глумат Бучер и Стилвел во реакција на смртта на вторите. Грег Зајак, Ентони Лејк и Дилан Москович глумат порнографски имитатори на Homelander, Jack From Jupiter и the Deep. Крис Хансен, Марија Менунос, Грег Грунберг, Ненси О'Дел, Кети Куриќ и Кристофер Ленерц се појавуваат како себеси.

Воведени во кратки филмови[уреди | уреди извор]

 • Дејвид С. Ли како ockок - поранешен командос на Кралската морнарица и стар пријател на Бучер од кого бара помош.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Petski, Denise (April 17, 2019). 'The Boys' Trailer: First Look At Amazon's Superhero Drama Series“. Deadline Hollywood. Посетено на April 17, 2019.
 2. Petski, Denise (July 19, 2019). 'The Boys' Renewed For Season 2 By Amazon; Aya Cash Closes Deal As Stormfront“. Deadline Hollywood. Посетено на July 19, 2019.
 3. Gelman, Vlada (June 26, 2020). „The Boys Gets Season 2 Premiere Date“. TVLine. Посетено на June 26, 2020.
 4. White, Peter (July 23, 2020). 'The Boys' Renewed At Amazon For Season 3, Streamer Sets Aisha Tyler-Hosted Aftershow – Comic-Con@Home“. Deadline Hollywood. Посетено на July 23, 2020.
 5. Andreeva, Nellie (September 24, 2020). 'The Boys' Spinoff Put On Fast-Track Development At Amazon Following Mothership's Record Season 2 Launch“. Deadline Hollywood (англиски). Посетено на September 24, 2020.
 6. „Watch The Boys - Season 2“. Prime Video. Архивирано од изворникот на September 6, 2020. Посетено на September 9, 2020.
 7. Romano, Nick (October 9, 2020). „How The Boys season 2 crafted its gutsiest season yet“. EW.com. Архивирано од изворникот на October 10, 2020. Посетено на October 10, 2020.
 8. Romero, Ariana. „Aya Cash Plays A White Supremacist Monster On The Boys. Don't Confuse It With Real Life“. Refinery29. Посетено на 12 October 2020.
 9. Radish, Christina (March 17, 2020). „Simon Pegg on New Indie 'Lost Transmissions', Plus 'Star Trek' & 'Mission: Impossible' Futures“. Collider.com. Посетено на May 28, 2020. Are you a part of Season 2 of The Boys, at all? PEGG: No. They got me out of the way. I did my little bit. It was very fun to do that show. I was pleased to be a part of it.
 10. Johnston, Rich. „Simon Pegg, The Inspiration For Wee Hughie in The Boys, Will Play His Father“. BleedingCool.com. Посетено на July 29, 2019.
 11. Petski, Denise (October 30, 2020). 'The Boys' Ups Claudia Doumit & Colby Minifie To Series Regulars For Season 3“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на October 30, 2020. Посетено на October 30, 2020.
 12. Petski, Denise (September 5, 2019). 'The Boys': 'Timeless' Alums Goran Visnjic & Claudia Doumit To Recur On Season 2 Of Amazon Series“. Deadline Hollywood. Посетено на September 7, 2019.