Taake (бенд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Taake
Тааке на Hellfest 2009
Тааке на Hellfest 2009
Основни податоци
Познат(а) и какоТуле
ПотеклоБерген, Норвешка
Жанр(ови)Блек метал
Години на активност1993–present
Продукциска куќа/ќиWounded Love, Peaceville, Dark Essence, Svartekunst
ЧленовиХоест

Тааке ( Norwegian: [ˈtôːkə] ) е норвешки блек метал бенд од Берген, формиран во 1993 година и првично именуван како Туле. Еден континуиран член на бендот е Хоест, кој ја пишува целата музика и го снима најголемиот дел од музиката. Има издадено седум целосни албуми и неколку EP-а. Бендот се опишува себеси како „вистински норвешки блек метал“, а Хоест рекол дека сака „да ја разбуди националната гордост и културната носталгија кај моите норвешки слушатели“, како и да ги потсети луѓето „дека пеколот е токму овде на Земјата и дека луѓето можат да бидат демони“.[1] Сите стихови се на мајчиниот дијалект на Хоест и се испечатени на нордиски руни.[2][3] Taake е стариот правопис на норвешкиот збор tåke, што значи „магла“.

Историја[уреди | уреди извор]

Рани демо снимки[уреди | уреди извор]

Во 1993 година, Орjан Стедјеберг (Ørjan Stedjeberg), тогаш познат како Улведин (Ulvhedin), ја формирал првата верзија на бендот Тааке под името Туле, заедно со тапанарот Свартулв (Svartulv). Туле објавиле две демо-а, Der vinterstormene raste во 1993 година и Omfavnet av svarte vinger во 1994 година. Набргу потоа, бендот го сменил своето име во Тааке и „Улведин“ го усвоил новиот псевдоним „Хоест“ (што значи „есен“ или „жетва“). Во 1995 година, тие го објавиле демото Manndaudsvinter во 1995 година. Ова било проследено во 1996 година од 7" ЕП наречено Koldbrann i jesu marg.

Албумска трилогија (1999–2005)[уреди | уреди извор]

Тааке на Трон Фест во Белгија, 2016 година

Помеѓу 1999 и 2005 година, Taake објавиле три целосни албуми. Тие се трилогија од концептни албуми поврзани со темите „смртта, Норвешка и ѓаволот во човекот“.[4]

Првиот целосен албум, Nattestid ser porten vid, бил издаден од Wounded Love Records во 1999 година. Албумот бил целосно напишан од Хоест, но тој донел сесивен музичар, „Тундра“, на бас гитара и тапани. Се снимал во текот на 1997 и 1998 година во салата Григ.

Вториот дел од трилогијата, Over Bjoergvin graater himmerik, бил објавен во 2002 година од Wounded Love Records. На оваа плоча, Хоест се опкружил со бенд: вториот гитарист С. Коракс, басистот и пијанистот „Керидвен“ и тапанарот „Мут“ (Gaahlskagg, Trelldom, Sigfader).

Последниот дел од трилогијата, Hordalands doedskvad, бил објавен во 2005 година од Dark Essence Records. Го има и вториот гитарист „C. Коракс, басистот „Лава“ и тапанарот „Морд“. Исто така, има неколку гости вокалисти, вклучувајќи ги „Натефрост“ (Carpathian Forest), „Нордавинд“ (Carpathian Forest) и „Тајпан“ (Orcustus).

Краток прекин и прегрупирање (2005–сега)[уреди | уреди извор]

Во текот на следните три години, Тааке објавиле четири кратки EP-а и свиреле на неколку фестивали (најзначајно на фестивалот Hole in the Sky во Норвешка, со Ивар Бјорнсон (Ivar Bjørnson) од Enslaved на гитара), но според Хоест, Тааке биле „на мраз некое време“.[1]

Пред европската турнеја 2006-2007, Тааке ја обновиле својата официјална почетна страница. По злогласното шоу во март 2007 година во Есен, бендот бил отстранет од неколку фестивали и добил многу бурни реакции. Во исто време, Лава, која бил бас гитарист од 2002 година, го напуштил бендот.

Во 2008 година, бил издаден четвртиот албум, целосно снимен од Хоест и едноставно наречен „Тааке“. Албумот бил снимен за сопствената етикета на Hoest Svartekunst Produksjoner и бил дистрибуиран преку Dark Essence Records.

Во 2011 година, Taake го издале EP-то Kveld, со нови и повторно снимени песни. Набргу потоа следел петтиот целосен албум на Тааке, Noregs vaapen. Хоест соработуваше со многу истакнати норвешки блек металци за оваа плоча, вклучувајќи ги Атила Цихар, Ноктурно Култо, Демоназ и Ивар Бјорнсон. Повторно бил издаден на неговата сопствена етикета Svartekunst Produksjoner на големо признание од критичарите.[5][6] Албумот бил номиниран за престижната награда Spellemann во Норвешка за врвно метал издание. Оваа номинација била дочекана со потсмев поради антиисламските текстови.[7]

За да ја одбележи 20-годишнината на бендот, Тааке го издале компилацискиот албум Gravkamre, kroner og troner во 2013 година.

Тааке го одиграле своето прво шоу во Соединетите Држави во мај 2014 година на Maryland Deathfest во Балтимор.

Во 2014 година, Тааке го издале шестиот целосен албум Stridens hus[8] и EP Kulde преку Dark Essence Records. Како поддршка на овој албум и како продолжение на нивното успешно шоу во Мериленд, Тааке најавиле турнеја во САД на источниот брег за прв пат во нивната историја, која ќе започнала во јуни 2015 година.[9]

Во 2017 година, Тааке го издале својот седми студиски албум, Kong Vinter, заедно со EP Baktanker.[10]

Тааке биле принудени да ја откажат својата планирана турнеја во САД за 2018 година, откако активистите на Антифа направиле кампања да ја прекинат, поради минатите контроверзии.[11][12]

Контроверзии[уреди | уреди извор]

Хоест на Хелфест 2009 година

Хоест служел затворски казни за напад во 2006 и 2007 година.[13][14]

Во март 2007 година, за време на концертот во Есен во Германија, Хоест се појавил на сцената во Corpse paint со свастика насликана на градите, над превртен крст.[15][16] Во Германија, употребата на свастика е забранета со закон, а останатите германски концерти на Тааке биле откажани. Набргу потоа, Хост изјавил:

Taake не е политички нацистички бенд [...] сите треба да знаат до сега дека целиот наш концепт е изграден на провокација и се што зло [...] искрено им се извинуваме на сите наши соработници кои може да имаат проблеми поради свастиката во Есеннскиот скандал (освен подлуѓето како сопственикот на тој клуб; можеш да цицаш муслиман!)[17]

Подоцна Хоест објаснил дека „мочал“ и дека ја користел свастиката само „како уште еден симбол на злото“, велејќи дека „пентаграмот и превртениот крст повеќе не предизвикуваат реакции“.[18] Музичкиот писател Стјуарт Вејн ги спореди постапките на Хоест со оние на Секс Пистолс и Сиукси Сиукс, кои исто така носеле кукасти крстови за шокантна вредност.[19] Во јануари 2008 година, Хоест напишал:

Сфаќам дека е прилично непростливо да се прикаже свастика во Германија, да. Од друга страна силно чувствувам дека Блек Метал бендовите треба да си дозволат да користат секаков вид на деструктивна/негативна симболика, бидејќи основата на овој израз е пред се: Злото! Блек Метал сè уште не е, и никогаш не треба да стане, безопасен како сите други стилови на метал. Искрено, сметам дека е бесмислено што се извлекуваме со стихови за убиство, тортура, силување, некрофилија и самоубиство, но сме бојкотирани затоа што носиме симбол (кој, патем, нема никаква врска со концептот на бендот) во една прилика. Дел од нашата мисија е да се повикаме на негативни чувства, па затоа најдов сосема соодветно да ја потсетам нашата германска публика на нивниот најголем срам.[20]

Номинацијата на Тааке за наградата Спелеман во 2012 година била критикувана поради антиисламските текстови во нивната песна „Оркан“. Ја вклучува линијата „ Til Helvete med Muhammed og Muhammedanerne; utilgivelige skikker “ („По ѓаволите со Мухамед и Мухамеданите; непростливи обичаи“). Хоест одговори дека „ние не охрабруваме ниту насилство, ниту расизам“, додавајќи „нашиот став, во име на слободата на изразување, е дека е срамно да се придржуваме кон христијанството или исламот. Патем, христијанството се спомнува во истите стихови, но се чини дека на тоа не е даден никаков акцент“.[21]

Тааке биле принудени да ја откажат својата планирана турнеја во САД за 2018 година, откако активистите на Антифа направија кампања да ја прекинат, поради минатите контроверзии. Многу места ги откажале концертите откако биле контактирани и под закани[22] од страна на групите Антифа, а актот за поддршка Кинг Еј се повлекол.[23] Музичарот и активист Талиб Квели, исто така, го откажал шоуто на место каде што требале да настапат Тааке, нарекувајќи го местото „сочувствително на белиот национализам“.[24] Хоест одговорил дека „Тааке не е расистичка група. Никогаш не била, никогаш нема да биде“[25] Тој рекол дека инцидентот покажал како „мало малцинство леви агитатори се способни да ја наметнат својата агенда на мнозинството“ преку „лаги, дезинформации“ и „закани со насилство“.[26]

Дискографија[уреди | уреди извор]

година Наслов Тип
1999 година Nattestid Ser Porten Vid
(Ноќта ја гледа портата широко)
студиски албум
2002 година Over Bjoergvin graater himmerik
(Небото плаче над Берген )
студиски албум
2005 година Hordalands doedskvad
(Смртните песни на Хордаланд )
студиски албум
2007 година Nekro ЕП
2008 година Svartekunst
(Темни уметности)
ЕП во живо
2008 година Taake студиски албум
2011 година Kveld
(Вечер)
ЕП
2011 година Noregs vaapen
(Норвешкото оружје)
студиски албум
2014 година Kulde
(Студено)
ЕП
2014 година Stridens hus
(Куќа на расправии)
студиски албум
2017 година Baktanker
(задни намери)
ЕП
2017 година Kong Vinter
(Крал зима)
студиски албум
Демос
 • Der vinterstormene raste (Каде што беснееја зимските бури) (1993) – издаден како Thule
 • Omfavnet av svarte vinger (Прегрнати со црни крилја) (1994) – објавен како Thule
 • Manndaudsvinter (Зима на мртовецот) (1995)
 • Koldbrann i jesu marg (Гангрена во јадрото на Исус) (1996)
Компилација албуми
 • Helnorsk svartmetall (2005) – компилација на рани демо снимки
 • The Box (2005) – компилација која содржи Nattestid ser porten vid, Over bjoergvin graater himmerik и Helnorsk svartmetall
 • Gravkamre, Kroner og Troner (2013) – компилација со алтернативни верзии на песни, демо снимки и претходно необјавен материјал
 • 7 Fjell (2017) – компилација која ги содржи првите 7 целосни албуми.
 • Avvik (2021) – компилација на песните на бендот од последните три сплит албуми плус акустична верзија на Nattestid ser porten vid I
Сплит изданија
 • Sadistic Attack/Nordens doedsengel (2004) – поделен EP со Amok
 • A Norwegian Hail to Von (2006) – се раздели со норвешките зла, Амок и Ургехал
 • Men of Eight/Lagnonector (2006) – сплит сингл со Vidsyn
 • Dra Тил Хелвет! (2006) – сплит ЕР со Gigantomachy
 • Swine of Hades (2011) – сплит ЕР со Sigh, The Meads of Asphodel, Thus Defiled и Evo/Algy
 • Pakt (2020) – сплит ЕР со Whoredom Rife
 • Jaertegn (2020) – сплит ЕР со Deathcult
 • Henholdsvis (2021) – сплит ЕР со Хелхајм

Персонал[уреди | уреди извор]

Тековни членови[уреди | уреди извор]

 • Хоест – композитор, сите инструменти, вокал (1993–денес)

Членови во живо[уреди | уреди извор]

 • В'ганд'р (V`gandr) – бас (2007–денес)
 • Аиндиачаи (Aindiachaí ) – гитара (2007–денес)
 • Гјермунд (Gjermund) – гитара (2007–денес)
 • Руне (Runed) – тапани (2019–сега)

Минати членови[уреди | уреди извор]

 • Свартулв – тапани (1993–1996), вокал (2004, 2005)
 • Дим (познато како O.D.Smau) – вокал (1995)
 • C. Corax – гитари (2004–2006)
 • Керидвен – бас, пијано (2000–2003; починал во 2015 година)
 • Морд – тапани (2002–2006)
 • Лава – бас (2002–2007)

Гости музичари/минатите членови во живо[уреди | уреди извор]

 • Турзур – тапани
 • Скаг - гитара
 • C. Corax – гитара
 • Тајпан - вокал
 • Натефрост – вокал
 • Нордавинд – вокал
 • Дискомфер - вокал
 • Утфлод – пијано
 • Стовер - „шепоти“
 • Џон Бојл - воен крик
 • Ивар Бјорнсон - гитара
 • Ноктурно Култо - вокал
 • Атила Цихар - вокал
 • Демоназ Дум Окулта - вокал
 • Скаг - вокал
 • Бјорнар Е. Нилсен - вокал, мелотрон
 • Гјермунд - гитарски сола, бенџо, мандолина
 • Никлас Кварфорт - вокал
 • Циекалс - дополнителна гитара

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Taake interview, March 2009. Lords of Metal e-zine.
 2. Morris, Christopher (2013). The New Romantics: Norwegian Black Metal and National Identity. p.10
 3. Thompson, Christopher (2012). Sons of Northern Darkness: Reflections of National Identity in Norway through Black Metal. p.63
 4. Taake interview, April 2005. Metal Reviews.
 5. Review: Taake - Noregs Vaapen. Invisible Oranges. 1 December 2011.
 6. You need to listen to Taake's Noregs Vaapen. MetalSucks. 3 November 2011.
 7. 'Anti-Islamic' band nominated for Norway's top music prize. The Guardian. 13 January 2012.
 8. Album review: Taake - Stridens Hus. Metal Injection. 4 February 2015.
 9. „NORWEGIAN BLACK METALLERS TAAKE SET TO EMBARK ON THEIR FIRST NORTH AMERICAN TOUR | Dark Essence Records“. Архивирано од изворникот на 2015-04-19. Посетено на 2015-04-19.
 10. „TAAKE – 'Kong Vinter' Album Review & Stream“. Riff Relevant. November 25, 2017. Посетено на July 2, 2019.
 11. „Taake Deny Charges of Nazism After Canceled North American Tour“. Loudwire. Посетено на July 2, 2019.
 12. „Controversial Metal Band Taake Cancels Most of North American Tour“. billboard.com. February 27, 2018. Посетено на July 2, 2019.
 13. „Taake Frontman, Guitarist Doing Time in Norwegian Prison“. Blabbermouth.net. 29 March 2006. Архивирано од изворникот на 2021-02-14. Посетено на 28 February 2018.
 14. „Taake Frontman Is Once Again A Free Man“. Blabbermouth.net. 24 September 2007. Посетено на 28 February 2018.
 15. „Taake Frontman In Swastika Scandal“. Blabbermouth.net. 24 March 2007. Посетено на 28 February 2018.
 16. „hoest_swastika.jpg“. lager.autisma.net. Архивирано од изворникот на 27 September 2007. Посетено на 23 September 2012.
 17. Lagnonector Hoest: "STATEMENT FROM HOEST", 23 March 2007. Retrieved 25 September 2012.
 18. „Taake Frontman: 'We Are Definitely NOT Nazis'. Blabbermouth.net. 4 December 2008. Посетено на 28 February 2018.
 19. "Black metal, Politics and Provocation". Broken Amp. 27 August 2016. Retrieved 28 February 2018.
 20. Hoest: "TAAKE vs KREATOR" Архивирано на 24 декември 2013 г., 21 January 2008. Retrieved 22 December, 2013.
 21. „Anti-Islam Lyrics No Barrier to Norway Music Prize“. The Local. 5 January 2012. Посетено на 22 December 2013.
 22. "More venues cancel Taake, Antifa group publicly threatens band and fans". Metal Insider. 22 February 2018. Retrieved 28 February 2018.
 23. "Taake's war with 'Antifa': Black metal band's tour is in jeopardy as more venues cancel following Nazi controversy". Newsweek. 23 February 2018. Retrieved 28 February 2018.
 24. Kweli: "Rapper cancels KC concert because venue booked band alleged to be Nazi sympathizers". The Kansas City Star. 21 February 2018. Retrieved 21 February 2018.
 25. "Taake Show Cancelled Amid AntiFa Protests, Band Vehemently Deny Nazi Accusations". Metal Injection. 16 February 2018. Retrieved 28 February 2018.
 26. "Taake, Metal Band Accused of Racism by Talib Kweli and Others, Cancel Tour, Issue Defiant Statement". Pitchfork. 28 February 2018. Retrieved 28 February 2018.