T (латиница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од T (Латиница))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Tt

T е дваесеттата буква од латиницата. Оваа буква има фонетската вредност /t/ или /d/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква т.