Tорстен Јансен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Tорстен Јансен
Torsten Jansen 03.jpg
Лични податоци
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет

Торстен "Тото" Јансен (роден на 23 декември 1976 година во Аденау, Рајнска област-Пфалц ) е поранешен германски ракометар, кој поминал најголем дел од својата кариера во РК Хамбург во Бундеслигата . Тој бил редовен член на германската репрезентација. Во март 2017 година тој го презел местото тренер на Спортскиот ракометен клуб Верин Хамбург.

Тој добил сребрен медал на Летните олимписки игри 2004 во Атина, а исто така ја претставувал Германија на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг.[1] Јансен станал светски шампион во 2007 година, а европски шампион во 2004 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "2004 Summer Olympics – Athens, Greece – Handball" databaseOlympics.com (Посетено на February 2, 2008)
  2. Staff (2008-07-04), Team Hamburg - Athleten (германски), Team Hamburg of the Hamburg Sport Federation and the Olympic point Hamburg/Schleswig-Holstein, Архивирано од изворникот на 2008-08-16, Посетено на 2008-08-17