Sympathy for the Devil

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Sympathy for the Devil“
Песна од Ролинг Стоунс од албумот Beggars Banquet
Реализиран6 декември 1968
Снименјуни 1968
ЖанрРок
Должина6:18
КуќаABKCO, Decca, London
ТекстЏегер/Ричардс
ПродуцентЏими Милер
Beggars Banquet список на песни
"Sympathy for the Devil"
(1)
"No Expectations"
(2)

"Sympathy for the Devil" е песна на Ролинг Стоунс која што за првпат се појави како прва песна од нивниот албум од 1968 година, Beggars Banquet. Напишана е од страна на Мик Џегер, но кредитирана на Џегер/Ричардс. Магазинот Rolling Stone ја вметна оваа песна на 32-то место според нивниот список на 500 најдобри песни на сите времиња.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]