Sympathy for the Devil

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Sympathy for the Devil“
Песна од Ролинг Стоунс
од албумот Beggars Banquet
Пуштена6 декември 1968
Снименајуни 1968
ЖанрРок
Должина6:18
МаркаABKCO, Decca, London
ПеснописецЏегер/Ричардс
Продуцент(и)Џими Милер

"Sympathy for the Devil" е песна на Ролинг Стоунс која што за првпат се појави како прва песна од нивниот албум од 1968 година, Beggars Banquet. Напишана е од страна на Мик Џегер, но кредитирана на Џегер/Ричардс. Магазинот Rolling Stone ја вметна оваа песна на 32-то место според нивниот список на 500 најдобри песни на сите времиња.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]