Surrender (песна на Елвис Присли)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Surrender“
Elvis Surrender Single cover.jpg
Сингл од Елвис Присли
Издаден 7 февруари, 1961
Формат 7 ”, 45 часот
Снимен 30 октомври, 1960
Жанр поп, Рокенрол
Должина 1:52
Издавачка куќа RCA Victor
Хронологија на синглови на Елвис Присли
"Are You Lonesome Tonight?"
(7 ноември 1960)
"Surrender" / "Lonely Man"

(1961)

"Wild in the Country" / "I Feel So Bad" (1961)

Surrender е песна бр. 1 снимена од Елвис Присли и објавена од Елвис Присли музика во 1961 година. Тоа е адаптација на Док Пом и Морт Шуман на музиката од 1902

година На неаполска бала од Giambattista и Ernesto de Curtis entitled "Torna a Surriento" ("Врати се во Соренто"). Погоди број еден во САД и Велика Британија во 1961 година и на крајот стана еден од најпродаваните синглови на сите времиња. Ова беше една од 25 песни што Док Пом и Морт Шуман ги напишаа за Присли. Тоа е снимено од многу други уметници, вклучително и Мајкл Бублеј, The Residents, и Il Volo.