Sunset Strip

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Sunsetblvd.jpg

Sunset Strip е името на една мијла и половина од Sunset Boulevard што поминува низ Западен Холивуд, Калифорнија. Започнува од источната граница на West Hollywood со Холивуд кај Crescent Heights Boulevard, до неговата западна граница со Беверли Хилс кај Doheny Drive. Sunset Strip е позната по големиот број на бутици, ресторани, рок клубови, и nightclubs кој се на врвот од забавната индустрија. Исто така е позната по нејзиниот заштитен знак од огромни, разнобојни билборди и по тоа што е место каде што излегуваат и се дружат рок ѕвездите и филмските ѕвезди.