Прејди на содржината

Steppenwolf (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Steppenwolf
ПотеклоЛос Анџелес, Калифорнија, САД[1][2]
Жанр(ови)
Години на активност
 • 1967—1972
 • 1974—1976
 • 1980—2018
Продукциска куќа/ќи
 • ABC Dunhill Records
 • Mums Records
 • Epic Records
Поранешни членови

Степенвулф (англиски: Steppenwolf)рок-група составена од музичари од Канада и Соединетите Држави, позната од 1968 до 1972 година. Групата е основана кон крајот на 1967 г. во Лос Анџелес од страна на водечкиот пејач Џон Кеј, клавијатурист Голди Мек Џон и тапанарот Џери Едмонтон.[6] Гитаристот Мајкл Монарх и бас гитаристот Руштен Морев биле регрутирани преку известувања поставени во продавниците за аудиозаписи и музички инструменти во Лос Анџелес.

Steppenwolf продале над 25 милиони рекорди ширум светот,[7] објавиле осум златни албуми и 12 синглови на Билборд Хот 100, од кои шест биле топ 40 хитови,[8] вклучувајќи три топ 10 успеси: „Born to Wild“, „Magic Carpet Ride“ ", и "Rock me". Steppenwolf уживале во светскиот успех од 1968 до 1972 година. Денес, Џон Кеј е единствениот оригинален член, кој бил главен пејач од 1967 година. Групата се викала Џон Кеј и Степнволф од 1980 до 2018 година.

Членови на групата[уреди | уреди извор]

Конечна постава

 • Џон Кеј - главен вокал, ритам гитара, усна хармоника (1967–1972, 1974–1976, 1980-2018)
 • Мајкл Вилк - клавијатура, поддржувачки вокал (1982-2018), бас (1984–2018)
 • Гери Линк - бас, поддржувачки вокал(1982–2018)
 • Рон Хурст - тапани, поддржувачки вокал (1984–2018)
 • Дани Џонсон - водечка гитара, поддржувачки вокал, мандолина (1996–2018)

Дискографија[уреди | уреди извор]

Steppenwolf
 • Steppenwolf (1968)
 • The Second (1968)
 • At Your Birthday Party (1969)
 • Monster (1969)
 • Steppenwolf 7 (1970)
 • For Ladies Only (1971)
 • Slow Flux (1974)
 • Hour of the Wolf (1975)
 • Skullduggery (1976)
John Kay & Steppenwolf
 • Wolftracks (1982)
 • Paradox (1984)
 • Rock & Roll Rebels (1987)
 • Rise & Shine (1990)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Steppenwolf | Biography, Albums, Streaming Links“. AllMusic.
 2. „Biography“. Steppenwolf.com. Архивирано од изворникот на 2020-10-26. Посетено на 2020-04-04.
 3. Babacar M'Baye; Alexander Charles Oliver Hall (29 July 2013). Crossing Traditions: American Popular Music in Local and Global Contexts. Scarecrow Press. стр. 132. ISBN 978-0-8108-8828-9.
 4. Martha Bayles (јануари 1994). Hole in Our Soul: The Loss of Beauty and Meaning in American Popular Music. University of Chicago Press. стр. 246. ISBN 978-0-226-03959-6.
 5. M. Paul Holsinger (1999). War and American Popular Culture: A Historical Encyclopedia. Greenwood Publishing Group. стр. 381. ISBN 978-0-313-29908-7.
 6. Strong, Martin C. (2000). The Great Rock Discography (5. изд.). Edinburgh: Mojo Books. стр. 932–934. ISBN 1-84195-017-3.
 7. Val Haller (February 5, 2013). „If You Like Steppenwolf, Try the Black Keys“. The New York Times.
 8. Dahl, Bill (12 април 1944). „Steppenwolf (Steppenwolf album)“. AllMusic. Посетено на 4 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]