Steppenwolf (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Steppenwolf
Основни податоци
ПотеклоЛос Анџелес, Калифорнија, САД[1][2]
Жанр(ови)
Години активност*1967—1972
 • 1974—1976
 • 1980—2018
Прод. куќа/ќи*ABC Dunhill Records
 • Mums Records
 • Epic Records
 • Некогашни членови
  * Џон Кеј
 • Џери Едмонтон
 • Голди Мекџон
 • Мајкл Монарх
 • Раштон Мореве
 • Ник Ст. Николас
 • Лери Бајром
 • Џорџ Биондо
 • Кент Хенри
 • Боби Кокран
 • Енди Чепин
 • Вејн Кук
 • Мајкл Палмер
 • Стив Палмер
 • Дени Ајронстон
 • Куртис Тил
 • Чед Пири
 • Брет Тагл
 • Велтон Гајт
 • Рокет Ричот
 • Лес Дудек
 • Стив Фистер
 • Мајкл Вилк
 • Гери Линк
 • Рон Хрст
 • Дени Џонсон
 • Steppenwolf е рок бенд составен од музичари од Канада и Соединетите Држави, познат од 1968 до 1972 година. Групата е формирана кон крајот на 1967 година во Лос Анџелес од страна на водечкиот пејач Џон Кеј, клавијатурист Голди Мек Џон и тапанарот Џери Едмонтон.[6] Гитаристот Мајкл Монарх и бас гитаристот Руштен Морев биле регрутирани преку известувања поставени во продавниците за аудио - записи и музички инструменти во Лос Анџелес.

  Steppenwolf продале над 25 милиони рекорди ширум светот,[7] објавиле осум златни албуми и 12 синглови на Билборд Хот 100, од кои шест биле топ 40 хитови,[8] вклучувајќи три топ 10 успеси: „Born to Wild“, „Magic Carpet Ride“ ", и "Rock me". Steppenwolf уживале во светскиот успех од 1968 до 1972 година. Денес, Џон Кеј е единствениот оригинален член, кој бил главен пејач од 1967 година. Групата се викала Џон Кеј и Степнволф од 1980 до 2018 година.

  Членови на групата[уреди | уреди извор]

  Конечна постава

  • Џон Кеј - главен вокал, ритам гитара, усна хармоника (1967–1972, 1974–1976, 1980-2018)
  • Мајкл Вилк - клавијатура, поддржувачки вокал (1982-2018), бас (1984–2018)
  • Гери Линк - бас, поддржувачки вокал(1982–2018)
  • Рон Хурст - тапани, поддржувачки вокал (1984–2018)
  • Дани Џонсон - водечка гитара, поддржувачки вокал, мандолина (1996–2018)

  Дискографија[уреди | уреди извор]

  Steppenwolf
  • Steppenwolf (1968)
  • The Second (1968)
  • At Your Birthday Party (1969)
  • Monster (1969)
  • Steppenwolf 7 (1970)
  • For Ladies Only (1971)
  • Slow Flux (1974)
  • Hour of the Wolf (1975)
  • Skullduggery (1976)
  John Kay & Steppenwolf
  • Wolftracks (1982)
  • Paradox (1984)
  • Rock & Roll Rebels (1987)
  • Rise & Shine (1990)

  Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Steppenwolf | Biography, Albums, Streaming Links“. AllMusic.
  2. „Biography“. Steppenwolf.com.
  3. Babacar M'Baye; Alexander Charles Oliver Hall (29 July 2013). Crossing Traditions: American Popular Music in Local and Global Contexts. Scarecrow Press. стр. 132. ISBN 978-0-8108-8828-9.
  4. Martha Bayles (јануари 1994). Hole in Our Soul: The Loss of Beauty and Meaning in American Popular Music. University of Chicago Press. стр. 246. ISBN 978-0-226-03959-6.
  5. M. Paul Holsinger (1999). War and American Popular Culture: A Historical Encyclopedia. Greenwood Publishing Group. стр. 381. ISBN 978-0-313-29908-7.
  6. Strong, Martin C. (2000). The Great Rock Discography (изд. 5th.). Edinburgh: Mojo Books. стр. 932–934. ISBN 1-84195-017-3.
  7. Val Haller (February 5, 2013). „If You Like Steppenwolf, Try the Black Keys“. The New York Times.
  8. Dahl, Bill (12 април 1944). „Steppenwolf (Steppenwolf album)“. AllMusic. Посетено на 4 април 2020.

  Надворешни врски[уреди | уреди извор]