Прејди на содржината

Star Crime

Од Википедија — слободната енциклопедија
Star crime
СопственикКомпанија Волт Дизни
Област на емитувањеТелевизија


Star Crime (Стар Крајм)(поранешен Фокс Крајм) — специјализиран телевизиски канал кој главно емитува криминални серии.

Тој е дел од одделот за меѓународни операции на компанијата Дизни и се емитува во некои европски и азиски земји како Италија, Шпанија, Португалија, Русија, Јапонија.

Во Македонија, регионалната верзија се емитува за Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Хрватска и Албанија.

Од февруари 2024 година, каналот е активен во три региони: Балканот, Бугарија и Португалија. Ребрендирањето било на 1 октомври 2023 година за Балканот и Бугарија[1][2][3][4], а на 7 февруари 2024 година за Португалија.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Albertson, Kevin; Fox, Chris (2011-10-05). „Crime and Economics“. doi:10.4324/9780203813041. Наводот journal бара |journal= (help)
  2. Shalganov, T.; Stoyanov, M.; Traykov, V. (2022-06-20). „Supplementary material 1 from: Шалганов Ч, Стоянов М, Трайков В (2022) Интервенционалната електрофизиология в България през 2021 година: данни от електронния регистър BG-EMPHY. Българска Кардиология 28(2): 69-78. https://doi.org/10.3897/bgcardio.28.e82407“. dx.doi.org. Посетено на 2024-06-13. Надворешна врска во |title= (help)
  3. „News“. physiopraxis. 21 (03): 6–10. 2023-03. doi:10.1055/a-1975-9782. ISSN 1439-023X. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. Gupta, Gaurav (2024-01-19). „Advancing global vaccine production“. Vaccine Insights. 03 (02): 01–04. doi:10.18609/vac/2024.001. ISSN 2752-5422.