Staphylococcus stepanovicii

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Staphylococcus stepanovicii
Научна класификација
Царство: Bacteria
Колено: Firmicutes
Класа: Bacilli
Ред: Bacillales
Семејство: Staphylococcaceae
Род: Staphylococcus
Вид: S. stepanovicii
Биномен назив
Staphylococcus stepanovicii
Hauschild et al. 2010

Staphylococcus stepanovicii е коагулаза-негативен, оксидаза-позитивен член на бактерискиот род Staphylococcus. Се среќава во форма на еднинечни, двојни или повеќе коки кои формираат кластери. Резистентен е на новобиоцин. Видот е именуван во чест на српскиот микробиолог Срѓан Степановиќ.[1]

S. stepanovicii е изолиран од кожата на мали цицачи во дивината.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hauschild, Tomasz; Stepanović, Srdjan; Zakrzewska-Czerwińska, Jolanta (June 2010). „Staphylococcus stepanovicii sp. nov., a novel novobiocin-resistant oxidase-positive staphylococcal species isolated from wild small mammals“. Systematic and Applied Microbiology. 33 (4): 183–187. doi:10.1016/j.syapm.2010.03.004.
  2. Hauschild, T; Sliżewski, P; Masiewicz, P (December 2010). „Species distribution of staphylococci from small wild mammals“. Systematic and Applied Microbiology. 33 (8): 457–60. doi:10.1016/j.syapm.2010.08.007. PMID 20970941.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]