Spyker C12 Zagato

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Spyker C12 Zagato
STA42533.JPG
Произведувач Spyker
Производство 2008
(вкупно 24 примероци)
Претходник None
Наследник None
Класа купе со среден погон
Тип на каросерија купе, 2 врати
Мотор 6,0 Л Audi W12, 500 hp (373 kW)
Пренос 6-брзински рачен, или автоматски од типот на Формула 1
Меѓуоскино раст. 2680 мм
Должина 4505 мм
Ширина 2031 мм
Висина 1250 мм
Нетоварена тежина 1480 кг

Spyker C12 Zagato („Спајкер Ц12 Загато“) е третиот автомобил на холандскиот автопроизводител Spyker. Ова е целосно алуминиумски спортски автомобил со задна влеча, заснован на моделот C12 Spyder. Достигнува максимална брзина од 310 км/ч, развивајќи 0–100 км/ч за 3,8 сек. Соодносот на силата и тежината му изнесува 337 bhp (251 kW; 342 PS) по тон.

Моделот е најавен на 6 март 2007 на Женевскиот автосаем. Конструиран ево соработка со италијанската фирма Zagato.

Цената на автомобилот е 495.000 евра.