Спиреи

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Spiraeoideae)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спиреи
SorbariaSorbifolia3.jpg
Лажна спиреја (Sorbaria sorbifolia)
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Класа: Дикотиледони
Ред: Розовидни
Семејство: Рози
Потсемејство: Spiraeoideae
Родови

Aruncus
Exochorda
Spiraea
Sorbaria
Stephanandra

Спиреите (науч. Spiraeoideae) се потсемејство на цветни растенија од редот Розовидни (Rosales).

Повеќето видови се грмушки, но постојат и тревести растенија. Повеќето имаат прости листови, но родовите Aruncus и Sorbaria имаат пересто насечени сложени листови. Плодните листови се одделни и неколку (2-5). Повеќето членови на ова потсемејство даваат цветови кои, по опрашувањето, созреваат и даваат плодови составени од агрегати на фоликули.

Позначајни видови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Спиреи - Универзитет на Илиноис, 29 мај 2002 (англиски)