Space Truckin'

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Space Truckin'“
Песна од Deep Purple од албумот Machine Head
Реализиран март 1972
Снимен 6–21 декември 1971
Монтро, Швајцарија
Жанр хард рок, хеви метал
Должина 4:34
19:54 (Made in Japan version)
Куќа EMI (UK)
Warner Bros. (US)
Текст Ијан Гилан
Ричи Блекмур
РОџер Глоувер
Џон Лорд
Ијан Пајс
Продуцент Deep Purple
Machine Head track listing
Прва страна
  1. "Highway Star"
  2. "Maybe I'm a Leo"
  3. "Pictures of Home"
  4. "Never Before"
Втора страна
  1. "Smoke on the Water"
  2. "Lazy"
  3. "Space Truckin'"
Б-страна
  1. "When a Blind Man Cries"

Space Truckin'“ е песна на англискиот рок бенд Deep Purple. Таа е седма и последна песна од нивниот шести албум Machine Head. Во песната се пее за патување низ вселената и во неа се истакнуваат вокалните способности на фронтменот Ијан Гилан и моќното свирење на тапани на Ијан Пајс.

Во преработената верзија од нивниот албум од 1982 година, Live in London, песната трае 31 минута во изведба во живо. Во оваа верзија од песната може да се забележат различни импровизации од страна на членовите на бендот кои на моменти ги свират главните делови од песната „Child in Time“.

Оваа песна се појавува во филмот Lords of Dogtown кога протагонистите се прикрадуваат во празни базени со цел да возат скејтборд.[1]

Персонал[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]