Smooth Criminal

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Smooth Criminal“
Smooth Criminal mj.jpg
Сингл од Мајкл Џексон
од албумот Bad
Издаден 24 Октомври 1988
Текстописец Мајкл Џексон
Формат ЦД, касета, грамофонска плоча
Снимен 1987
Жанр Фанк, денс
Должина 4:17
Продуцент Мајкл Џексон и Квинси Џонс
Хронологија на синглови на Мајкл Џексон
„Another part of me“ „Smooth Criminal“ Leave Me Alone

„Smooth Criminal“ е седмиот сингл на албумот Bad од Мајкл Џексон. Песната содржи брзи делови и текстот на песната е во врска со некоја жена, Ени, која е нападната. Како сингл е издаден во 1988 година и го завзема 7 место во САД. Од тогаш песната стана една од најпознатите на Мајкл. Синглот повторно е издаден во 2006 година и три години пред тоа на албумот Number ones.