Прејди на содржината

Slipknot

Од Википедија — слободната енциклопедија
Slipknot
Слипнот настапуваат на Mayhem Festival во 2008 г.
Животописни податоци
Познат(а) и какоБледите, Деветката
ПотеклоDes Moines, Ајова, САД
Жанровиалтернативен метал
ну метал
хеви метал
Период на активност1995–денес
ИздавачиРоудранер, Нуклеар Бист
СоработнициКорн и Лимп Бизкит
Мреж. местоwww.slipknot1.com
Членови
Сид Вилсон
Џеj Вајнберг
Алесандро Вентурела
Крис Фен
Џим Рут
Крег Џонс
Шон Крехан
Мик Томпсон
Кори Тејлор
Поранешни членови
Дони Стил
Андерс Колсефини
Грег Велтс
Џош Брејнард
Пол Греј
Џои Џордисон
Брендон Дарнер

Slipknot е американска хеви метал група од Ајова, САД, кои се формирани во 1995 година. Сите членови на групата носат уникатни маски. Бендот досега има издадено четири студиски албуми, а познати се по нивниот агресивен изглед и по хаотичните концерти. По повеќето промени во првобитниот состав, денес бендот се состои од: Кори Тејлор(вокали), Шон Крехан(перкусии), Крис Фен(перкусии), Сид Вилсон (DJ), Џеј Вајнберг(тапани), Алесандро Вентурела(бас гитара), Mик Томпсон(водечка гитара), Џејмс Рут(ритам гитара) и Крејг Џонс(семплови). Првата промена во почетниот состав е на 25 мај 2010 со ненадејната смрт на басистот Пол Греј. На 12 декември 2013, бендот изјави дека тапанарот Џои Џордисон го напуштил бендот од неразјаснети причини. Досега имаат издадено 5 студиски албуми и во тек е снимањето на шестиот албум, кој ќе биде издаден во 2019 г.[1][2]

  1. „Slipknot“. Allmusic. Посетено на 4 февруари 2013.
  2. Slipknot: Unmasked. Joel McIver. 1 декември 2001.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]