Shihad

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Shihad
Shihad во живо на концерт
Shihad во живо на концерт
Основни податоци
Познат(а) и какоPacifier
ПотеклоВелингтон, Нов Зеланд
Жанр(ови)Алтернативен рок, индустриски рок, хард рок
Години активност1988–present
Прод. куќа/ќиWildside (формер), Polydor (формер), Festival (формер), Noise Records (формер) Warner Music Group, Roadrunner
Сродни групиHead Like a Hole, The Datsuns
Веб-местоOfficial website
Членови
Џон Тугуд
Фил Најт
Карл Кипенберг
Том Ларкин
Некогашни членови
Хамиш Лаинг
Геоф Дункан
Геоф Даниелс

Shihad е хард/алтернативен рок бенд од Велингтон, Нов Зеланд, моментално се наоѓаат во Мелбурн, Австралија. За време на нивната кариера, имаат снимено четири #1 студиски албуми и три топ 10 синглови во нивната земја Нов Зеланд.

Наводи[уреди | уреди извор]