Санкт Петербург

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Saint Petersburg)
Прејди на: содржини, барај
Санкт Петербург
Санкт-Петербург (рус.)
—  Федерален град  —

Знаме

Грб
Координати: 59°57′ СГШ 30°19′ ИГД / 
Политички статус
Земја  Русија
Федерален округ Северозападен[1]
Економски регион Северозападен[2]
Основан May 27, 1703[3]
Ден на Федерален град May 27[4]
Управа (март 2010)
 - Гувернер Георги Полтавченко
 - Законод. дом Законодавно собрание
 - Повелба Повелба на Санкт Петербург
Статистики
Површина [5]
 - Вкупна 1.439 км2
Место 82nd
Население (2010)[6]
 - Вкупно 4.848.700
 - Место 4th
 - Густина 336.949 /km2 (872,690 /sq mi)
 - Градска 100%
 - Селска 0%
Часовен појас [7]
ISO 3166-2 RU-SPE
Рег. таб. 78, 98, 178
Службени јазици руски[8]

Санкт Петербург (руски: Санкт-Петербург) — еден од најголемите градови во Русија основан од страна на царот Петар Велики во 1703 година. Изграден е на мочурливо земјиште, а за време на неговата изградба загинале илјадници луѓе. Овој град е создаден за да ја отвори Русија за Западот, а во текот на наредните два века тој ја заменил Москва како центар на политичкиот живот во Русија.

Низ неговата историја, градот го сменил своето име три пати. За време на Првата светска војна, неговото име е сменето во Петроград. Во советската ера пак, вториот по големина град во СССР го носел името на Ленин - Ленинград. По падот на комунизмот, на градот му е вратено првобитното име, Санкт Петербург, иако неговите жители нагалено го викаат само Петар (Питер).


Грешка во наводот: Статијата има ознаки <ref>, но не ја најдов потребната ознака {{наводи}} (или <references/>).