S (латиница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од S (Латиница))
Прејди на: содржини, барај
Ss

S е деветнаесеттата буква од латиницата. Оваа буква има фонетската вредност /s/, /z/ или /ʃ/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква с.