СОККСКСАРХЕН

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од SOCCSKSARGEN)
Прејди на: содржини, барај
Регион XII
SOCCSKSARGEN
Карта на Филипините со локација на Регион XII  SOCCSKSARGEN
Регионален центар Коронадал, Јужен Котабато
Население 3.222.169
– Густина 170,3 на km²
Површина 18.925,7 km²
Адмн. поделба
Провинции 4
Градови 5
Општини 45
Барангаи 1.194
Конг. дистрикти 6
Јазици Т’боли, Блаан, Котабато Манобо, Тагабанва, други

SOCCSKSARGEN е регион на Филипините, кој е лоциран на островот Минданао и официјално нумериран како Регион XII. Името е акроним од 4-те провинции и од едниот град. Регионален административен центар е Коронадал.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Провинција/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(per km²)
Котабато Кидапаван Сити 958.643 6.565,9 146,0
Сарангани Алабел 410.622 2.980,0 137,8
Јужен Котабато Коронадал 690.728 3.996,1 172,9
Султан Кударат Исулан 586.505 4.714,8 124,4
Котабато Сити 163.849 175,99 931,0
Генерал Сантос Сити 411.822 492,86 835,6


Политичка карта на SOCCSKSARGENРегиони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ