SAM97 GmbH

Од Википедија — слободната енциклопедија
SAM97 GmbH
ПретходникSAM97 GbR
Oснована1997 (како SAM97 GbR)
2000 (како SAM97 GmbH)
Основач(и)Шинаси Деребеј
СедиштеБерлин,  Германија
ДејностИТ
ПроизводиМакедонски јазичен портал
Дигитален речник на македонскиот јазик
makedonisch.info
Порталsam97.de

SAM97 GmbHгерманска ИТ-компанија основана од Шинаси Деребеј. Како дел од своите деловни актвности оваа компанија ги одржува Дигиталниот речник на македонскиот јазик, Македонскиот јазичен портал и Македонско-германскиот речник makedonisch.info.

Наводи[уреди | уреди извор]