S/2011 P 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
S/2011 P 1
Pluto P4.jpg
Сликите од откривањето од телескопот Хабл.
Откривање
Датум на откривање 28 јуни 2011
(потврдено 20 јули 2011)
Просечен радиус на орбита (59 ± 2)×103 km
Занесување ≈ 0
Орбитален период 32.1 ± 0.3 days
Наклон ≈ 0
Сателит на Плутон
Физички особености
Привидна величина 26.1 ± 0.3
Орбитите на четирите сателити на Плутон

S/2011 P 1 (познат и како S/2011 (134340) 1 или P4) е мал природен сателит на Плутон чие откривање беше објавено на 20 јули 2011. Неговото откривање следи по откривањата на Харон во 1978 и Никс и Хидра во 2005, што го прави четврт познат сателит на Плутон.