Прејди на содржината

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Од Википедија — слободната енциклопедија
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
Изработувач(и) УкраинаGSC Game World
Издавач(и) GSC World Publishing (ЗНД)[1]

bitComposer Games (Европа, САД)[2]
Viva Media (Северна Америка)[3]

Дистрибутер Koch Media
Погон X-Ray V1.6
Подлоги Microsoft Windows
Датум на издавање ЗНД 2 октомври, 2009
СА 2 февруари, 2010[3]
ЕВР 5 февруари, 2010
АВТ 23 февруари, 2010
Жанр(ови) Пукач од прво лице, игра со улоги, преживувачки хорор
Режим(и) Самостоен, групен
Рејтинзи ESRB: M
Медиум ДВД
Побарувања Препорачано: Intel Core 2 Duo E7400/AMD Athlon 64 X2 5600+, 2GB РАМ, nVidia GeForce 9800 GTX/ATI Radeon HD 4850/512 MB DirectX 9 или 10 compatible видео картичка

Минимални: Intel Pentium 4 2 GHz/AMD Athlon XP 2200+, 512 MB РАМ, nVidia GeForce 5900/ATI Radeon 9600/128MB DirectX 8 compatible видео картичка

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat е продолжението на S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, пукачка видеоигра од прво лице од украинскиот изработувач на игри „GSC Game World“. „S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat“ е третата игра од преживувачкиот пукачки серијал „S.T.A.L.K.E.R.“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://cop.stalker-game.ru/ Архивирано на 5 мај 2018 г. Press release
  2. „bitComposer Games - S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat“. Bit-composer.com. 2009-08-27. Архивирано од изворникот на 2009-09-27. Посетено на 2010-02-25.
  3. 3,0 3,1 http://www.newgamenetwork.com/news/591/call-of-pripyat-coming-to-north-america-in-february/ STALKER North American release date announced

Надворешни врски[уреди | уреди извор]