Russula amethystina

Од Википедија — слободната енциклопедија
Russula amethystina
Научна класификација [ у ]
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Агарикомицети
Ред: Гулапковидни
Семејство: Гулапки
Род: Гулапка
Вид: Russula amethystina
Научен назив
Russula amethystina
Russula amethystina
Научна класификација edit
Царство: Fungi
Колено: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Russulales
Семејство: Russulaceae
Род: Russula
Вид:
R. amethystina
Биномен назив
Russula amethystina

Quélet (1897)

 

Russula amethystina
жабри на химениум
шапката е рамна
химениумот е слободен
дршката е гола
отпечатокот на спори е бел
екологијата микориза
јадливост: непознато

Russula amethystina е габа, која спорадично се појавува од средината на летото до есента под смрека и ела. Во Северна Европа, таа е многу ретка. Не е лесно да се разликува од слично обоените видови Гулапка и практично се идентични со Russula turci.

Опис[уреди | уреди извор]

Шапката се движи од 3 до 12 см во пречник и варира во боја помеѓу виолетова, боја на јоргован, вино-црвена и вино-црвено-кафеава. Кожата на шапката може да се излупи од работ, десно кон центарот. Ливчињата се од крем до светло жолта боја. Спорите се жолти, субглобозни, со мали брадавици.[1] Отпечатокот од спори е по боја од крем до светло портокалова. Шупливата дршка се движи од 3 до 6 см во должина и од 1 до 2 см во ширина, првично е бела, подоцна станува жолтеникава или кафеава.[1]

Слични видови вклучуваат Russula turci, која може да мириса на јод во близина на основата на стебленцето,[1] инаку може да се разликува само со микроскопски разлики во текстурата на спорите. Слични се и R. lilacea и R. murrillii.[1]

Russula amethystina

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Davis, R. Michael; Sommer, Robert; Menge, John A. (2012). Field Guide to Mushrooms of Western North America. Berkeley: University of California Press. стр. 103–104. ISBN 978-0-520-95360-4. OCLC 797915861.

Поврзано[уреди | уреди извор]