Russula adusta

Од Википедија — слободната енциклопедија
Russula adusta
Научна класификација [ у ]
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Агарикомицети
Ред: Гулапковидни
Семејство: Гулапки
Род: Гулапка
Вид: Russula adusta
Научен назив
Russula adusta
(Pers.) Fr.
Russula adusta
Научна класификација edit
Царство: Fungi
Колено: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Russulales
Семејство: Russulaceae
Род: Russula
Вид:
R. adusta
Биномен назив
Russula adusta

Russula adusta е вид на Гулапка. Припадник е на подродот Гулапка Compactae.[1] Шапката е кафеава до сива и малку сјајна, со благ вкус и, наводно, мирис на празни буриња со вино.[1] Има бели спори.[1] Може да се најде како расте со четинари.[1] Слични видови вклучуваат Црна гулапка и R. densifolia.[1]

Обликот на шапката е конвексен, сплескан, може да има пречник до 15 см, бојата на шапката е кафеава и црникава, дршката е цилиндрична со белузлава боја и може да достигне висина од 8 см, а ширината може да достигне до 4 см..

Расте кон крајот на летото и есенските месеци во влажни четинарни шуми во Северна Америка и Европа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Trudell, Steve; Ammirati, Joe (2009). Mushrooms of the Pacific Northwest. Timber Press Field Guides. Portland, OR: Timber Press. стр. 49. ISBN 978-0-88192-935-5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]