Rue du Mail

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rue du Mail
Oснована2006
СедиштеПариз, Франција
Клучни личностиМартин Ситбон, креативен директор
Џими К.В. Чен, Директор/основач
ДејностМода
ПроизводиОблека
додатоци
Порталwww.ruedumail.com

Rue du Mail (изговорено: Ру ду мејл) - француска модна куќа основана во 2006 година од страна на Џими К.В. Чен, основач и претседател на „Semeiotics, Inc.“ со Мартин Ситбон[1] како нејзин основачки дизајнер. Збирките на „Rue du Mail“ се продаваат на меѓународно ниво и во бутикот кај седиштето. Од 5 септември 2013 година, марката ја прекинала работата.[1]

„Rue du Mail“ ја организирал својата прва модна ревија за време на Париската модна недела на Корделиерскиот собир (Couvent des Cordeliers) во 2007 година. Следувале соработки со Линда Фароу и Малком Мекларен, и, во 2009 година, марката ја претставила својата 5-та збирка на ателјето во „Rue du Mail“. „Rue du Mail“ ја започнал својата дифузиска линија „rdm“ во октомври 2011 година.

„rdm“ од „Rue du Mail[уреди | уреди извор]

„rdm“ ја покажал својата прва збирка за летото 2012 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Socha, Miles (5 септември 2013). „Rue du Mail Label Suspended“. WWD. Посетено на 8 октомври 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]