Rosella Postorino

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rosella Postorino
Rosella Postorino
Роден/а1978
Reggio Calabria, Italy
ЗанимањеWriter and translator
НационалностItalian
Значајни делаAt the Wolf's Table
Години на активност2004–present

Rosella Postorino (Reggio Calabria, 1978) е италијанска авторка. Во 2013 година ја освоила International Prize Città di Penne, а во 2018 година ги освоила Rapallo Carige Prize и Premio Campiello.[1][2]

Живот[уреди | уреди извор]

Роден во Реџо Калабрија во 1978 година, Postorino е израсната во San Lorenzo al Mare, Лигурија. Во 2001 година се преселила во Рим.

Postorino ја објавила својата прва приказна „In una capsula“ во 2004 година во антологијата Ragazze che dovresti conoscere. Во 2007 година she released својот прв роман La stanza di sopra.[3]

Нејзиниот роман Le assaggiatrici од 2018 година (At the Wolf's Table) ја освоила 56. Campiello Prize,[4] Luigi Russo Prize,[5] the Rapallo Prize[6] и Premio Vigevano Lucio Mastronardi.

Postorino има исто така преведено и уредувано дела од Marguerite Duras.[7]

Works[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

Белетристика[уреди | уреди извор]

  • Il mare in salita, Рим - Бари: уредник на GLF, Laterza, 2011 година ISBN 978-88-420-9682-5

Антологија[уреди | уреди извор]

Преводи[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „La biografia di Postorino Rosella“. wuz.it. Посетено на 22 јуни 2021.
  2. „Intervista a Rosella Postorino“. sulromanzo.it. 10 September 2009. Посетено на 22 јуни 2021.
  3. „Rosella Postorino: il carcere dentro“. letteratura.rai.it. Посетено на 22 јуни 2021.
  4. „Premio Campiello, stravince Rosella Postorino“. la Repubblica. 15 September 2018. Посетено на 6 April 2019.
  5. „Premio Pozzale 2018, vincono Di Cesare, Falco e Postorino: migrazioni, assaggiatrici e lavori salvifici“. gonews.it. 8 July 2018. Посетено на 6 April 2019.
  6. „Rapallo: premio scrittrice, vince Rosella Postorino“. levantenews.it. 4 August 2018. Архивирано од изворникот на 2019-04-06. Посетено на 22 јуни 2021.
  7. „I docenti dei corsi di Oblique“. oblique.it. Посетено на 22 јуни 2021.