RomArchive

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логото
Основана2015
Целда ја архивира и промовира ромската култура
Службени јазицианглиски, германски, ромски
Клучни лицаИзабел Рабе, Франциска Зауербреј
Мреж. местоhttps://www.romarchive.eu./en/

RomArchive ― дигитално складиште на ромската култура, основано во 2015 година. Четиринаесет куратори организирале 5.000 предмети, достапни на англиски, германски и ромски јазик . Архивата ја добија Наградата на Европската унија за културно наследство и Гримовата награда.

Проект[уреди | уреди извор]

RomArchive бил основан во 2015 година како дигитално складиште на ромската култура. Германската сојузна културна фондација бил најголемиот почетен спонзор, обезбедувајќи 3,75 милиони евра.[1] Основачи биле Изабел Рабе и Франциска Зауербреј.[2] Проектот опфаќа области како што се танцот, филмот, книжевноста и фламенкото. Режисерот Каталин Барсони курирал избор од 35 филмови кои автентично ја претставуваат ромската култура, еден од нив е Таикон на Ловен Мохтади.[3] Збирката за визуелни уметности е курирана од Тимеа Јунгхаус, а фотографијата е Андре Рацш.[1] Вкупно има четиринаесет куратори.[4]

Архивата содржи 5.000 предмети и е достапна на англиски, германски и ромски јазик.[3] Документацискиот и културниот центар на германските Синти и Роми го презел спонзорството на RomArchive во 2019 година, за време на Меѓународниот ден на Ромите.[5] Истата година, архивата ја добила Наградата на Европската унија за културно наследство.[6] Во 2020 година, проектот исто така ја освоил Гримовата награда.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Albert, Gwendolyn (27 јули 2015). „RomArchive showcases the cultural contributions of Romani people“. Romea (чешки). Посетено на 8 април 2023.
  2. „Kunstgeschichte - Archiv für Roma-Kultur geht online“ (германски). 25 јануари 2019. Посетено на 8 април 2023.
  3. 3,0 3,1 Schließ, Gero (24 јануари 2019). „New digital archive of the Roma launched“. DW (англиски). Посетено на 8 април 2023.
  4. „Frequently Asked Questions“. RomArchive. Посетено на 8 април 2023.
  5. „Sinti und Roma - Detailansicht“. Archive.org. 16 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-04-16. Посетено на 8 април 2023.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  6. „Europe's top heritage award winners celebrated in Paris“. Europa Nostra. 29 октомври 2019. Посетено на 8 април 2023.
  7. „RomArchive“. Grimme-online (германски). Посетено на 8 април 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]