Ролс-Ројс Фантом II

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Rolls-Royce Phantom II)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ролс-Ројс Фантом II
Rolls-Royce Phantom II
1930 Rolls-Royce Phantom II Mulliner Limousine
Производител Ролс-Ројс
Период 19291936
произведени 1680
Претходник Фантом I
Наследник Фантом III
Мотор 7668 см³ I6
Пренос 4-брзински мануелен
Меѓуос. раст. 3658 mm
3810 mm

Фантом II (Phantom II) го наследил на моделот Фантом I (New Phantom) во линијата на Ролс Ројс во 1929 год.

Возилото го делело 7.7-литарскиот (7668 см³) надвентилски шестцилиндричен линеарен мотор со својот претходник, и со тоа е последниот голем шестцилиндричен Ролс-Ројс. Моторот имал единечен 4-брзински мануелен пренос. Во 1932 бил додаден Синхронизиран пренос на третата и четвртата брзина, а на втората во 1935.

Амортизацијата напред ја вршеле полуелиптични пружини, и за разлика од претходникот, исто така и одзади. Возилото имало и серво кочници на сите четири тркала.

Биле произведени и 278 полесни Континентал модели на Фантом II, од кои 125 за возење на лева страна.

Производство[уреди | уреди извор]

  • Фантом II: 1402
  • Фантом II Континентал: 278

Надворешни врски[уреди | уреди извор]