Ролс-Ројс Фантом Купе

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Rolls-Royce Phantom Coupé)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rolls-Royce Phantom Coupé
Rolls-Royce Phantom-Coupé Front-view.JPG
ПроизведувачRolls-Royce
Матично претпријатиеГрупација BMW
Познат и какоPhantom Coupé
Производство2008-
СклопувањеГудвуд, Западен Сасекс, Англија
КласаЛуксузен автомобил
Тип на каросеријакупе - 2 врати, 4 седишта
РаспоредППЗВ
Мотор6,75 Л V12 453 bhp (338 kW; 459 PS)
Пренос6-брзински автоматски менувач
Меѓуоскино раст.3.320 мм
Должина5.609 мм
Ширина1.987 мм
Висина1.592 мм
Нетоварена тежина2590 кг
Резервоар100 Л
СродниRolls-Royce Drophead

Rolls-Royce Phantom Coupé е британски рачно изработен (освен шасијата) купе-автомобил од производителот Rolls-Royce, премиерно појавен на Женевскиот автосаем на 6 март 2008 г.[1] Платформата му се заснова на Rolls-Royce Phantom (2003), додека пак стилската изведба му должи многу на Rolls-Royce 100EX - идеен автомобил претставен во чест на стогодишнината на производителот во 2004 г.[2] Внатрешноста е изработена од кожа и фурнир од квалитетно дрво. Вратите однатре се затвораат на копче.

Производителот планира да направи и електрична варијанта на Phantom.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „79-ти меѓународен автосаем, „Палекспо-Женева", 5-15 март 2009. Светски премиери во автоиндустријата, меѓународен автосаем“. Salon-auto.ch. Посетено на 8 август 2009. (англиски)
  2. Ремзи, Џонатон (16 февруари 2008). „Женева '08 Preview: Откривање на Rolls-Royce Phantom Coupe“. Autoblog.com. Посетено на 8 август 2009. (англиски)
  3. „Rolls-Royce сака да направи електричен Phantom | | CAR Magainze“. Carmagazine.co.uk. 23 октомври 2008. Посетено на 8 август 2009. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]