Rock the Casbah

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
"Rock the Casbah"
Сингл на The Clash
од албумот Combat Rock
B-страна„Long Time Jerk“
Пуштен11 јуни 1982
Форматплоча, ЦД сингл
Снимен1981
ЖанрNew wave,[1][2] денс-панк
Должина3:43
КомпанијаCBS, Епик Рекордс
Текстописец/иThe Clash[3]
ПродуцентThe Clash
The Clash singles chronology
Should I Stay or Should I Go
(1982)
Rock the Casbah
(1982)
Straight to Hell
(1982)
{{{Артист}}} хронологија
{{{Овој албум}}}

Rock the Casbah“ — песна на англискиот панк рок бенд The Clash (Клеш), издадена во 1982 година. Песната е издадена како трет сингл од нивниот петти албум, Combat Rock. Се искачила на осмото место на американската Билборд Хот 100 табела во САД (нивниот единствен топ 40 како и единствен топ 10 сингл во САД) и, заедно со песната „Mustapha Dance“, го достигнала осмото место на денс табелата.[4] Оваа песна е највисоко рангирана песна на бендот на светско ниво.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Michael Keefe (15 June 2010). „Combat Rock (CD) – The Clash“. Amoeba. Посетено на 24 June 2013. "ragga-tinged new wave anthem "Rock the Casbah""
  2. Stephen Thomas Erlewine. „Combat Rock review on Allmusic“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 June 2013. "the infectious, dance-inflected new wave pop of "Rock the Casbah""
  3. Топер Хидон се вели дека го напишал делот од рефренот во кој се среќава пианото, но како и тој така и другите членови од групата биле композитори
  4. Whitburn, Joel (2004). Hot Dance/Disco: 1974–2003. Record Research. стр. 59.