Прејди на содржината

Riders on the Storm

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Riders on the Storm“
Сингл од The Doors
од албумот L.A. Woman
Страна Б „The Changeling“
Издаден јуни, 1971
Снимен декември 1970 – јануари 1971
Жанр Психоделичен рок, ејсид рок, блуз рок, џез фузија, Конкретна музика
Должина 7:10 (верзија од албумот)
4:35 (сингл верзија)
Издавачка куќа Elektra
Композитор Џим Морисон
Роби Кригер
Реј Манзарек
Џон Денсмор
Продуцент Брус Ботник
The Doors
Џој Левинс
Хронологија на синглови на The Doors
Love Her Madly
(1971)
Riders on the Storm
(1971)
Get Up and Dance
(1972)

Riders on the Storm“ е песна на групата The Doors од нивниот шести албум од 1971 година, L.A. Woman. Го достигна 14-то место на табелата Билборд Хот 100 во САД, 22-то место на англиската сингл табела и седмо место во Холандија.

Позиции на табели[уреди | уреди извор]

Табела (1971) Највисока позиција
Холандска табела на синглови[1] 7
Англиска сингл табела[2] 22

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Doors – Riders on the Storm (песна)“. australian-charts.com. Посетено на 2010-02-27.
  2. „Riders On The Storm“. chartstats.com. Посетено на 2010-02-27.