Прејди на содржината

Rhizomnium appalachianum

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rhizomnium appalachianum
Rhizomnium appalachianum растејќи во протечни дупки во Доли Содс, Западна Вирџинија.
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Мов
Класа: Bryopsida
Поткласа: Bryidae
Ред: Bryales
Семејство: Mniaceae
Род: Rhizomnium
Вид: R. appalachianum
Научен назив
Rhizomnium appalachianum
Т. Ј. Копонен
Синоними

Rhizomnium appalachianumвид на мов од семејството Mniaceae, домороден во источните Соединети Држави и Канада, од Манитоба до Њуфаундленд и на југ до Јужна Каролина.[1] Расте во висина од 4-8 см и има релативно големи листови за мов кои обично се широки 6,5 мм и долги 10 мм. Стеблата се покриени со црвеникави влакна. Расте во влажни подрачја како што се покрај потоци и во протечни дупки, а особено на рабовите каде што има премин од влажно во суво.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Flora of North America Editorial Committee, уред. (2014), Rhizomnium appalachianum, Flora of North America North of Mexico (FNA), 28, New York and Oxford – преку eFloras.org, Ботаничка градина на Мисури, Сент Луис и Хербариуми на Харвард, Кемриџ Invalid |mode=CS1 (help)
  2. Предлошка:Cite usda plants
  3. Koponen, Timo (1973). „Rhizomnium (Mniaceae) in North America“. Annales Botanici Fennici. 10 (1): 1–26. ISSN 0003-3847. JSTOR 23724636.