Rai 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Rai Uno е водечката телевизиска програма на државната новинска куќа RAI, односно најгледаниот телевизиски канал во Италија. Со работа започнал во 1954. година под наслов Programma Nazionale, а подоцна бил познат како Rete 1 сè до 1982. Сè до почетокот на 1990-тите бил под контрола на водечката странка. Програмот му се состои од разновидни содржни - вести, образовни емисии и престижни филмови. Негов конкурент се Canale 5 во сопственост на приватната корпорација Mediaset.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]