Rage Against the Machine

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rage Against The Machine
Од лево на десно: Тим Комерфорд, Зак де ла Роча, Бред Вилк, Том Морело
Од лево на десно: Тим Комерфорд, Зак де ла Роча, Бред Вилк, Том Морело
Основни податоци
ПотеклоЛос Анџелес (Калифорнија), САД
Жанр(ови)ну метал
рап метал
фанк метал
алтернативен метал
Години активност1991 - 2000
2007 - сега
Прод. куќа/ќиEpic
Relevation
Сродни групиThe Nightwatchman
Audioslave
Street Sweeper Social Club
Веб-местоhttp://www.ratm.com/
Членови
Зак де ла Роча (вокал)
Том Морело (гитара)
Тим Комерфорд (бас гитара)
Бред Вилк (тапани)
Значаен/јни инструмент(и)
Mongrel Custom "Arm The Homeless"
Фендер Стратокастер "Soul Power"
Фендер Телекастер "Sendero Luminoso"
Ибанез Галвадор "Whatever it takes"

Rage Against the Machine (исто така познати како RATM или Rage) се рок група од Лос Анџелес (Калифорнија), формирана во 1991. Се смета за една од пионерите на стилот ну метал.[1] Формирана е од Зак де ла Роча (вокал), Том Морело (гитара), Тим Комерфорд (бас гитара) и Бред Вилк (тапани). Нивниот стил на музика е мешавина на рок, хард рок, фанк, метал и рап. Неколку белези се енергичните живи настапи и специфичниот звук на гитарите на Том Морело и Тим Комерфорд.

Бендот го издал својот прв албум, Rage Against the Machine во 1992 и е нивен најголем успех. Овој албум им обезбеди учество на фестивалот Lollapalooza во 1993 година. Групата не издала ниту една песна сè до 1996 кога го издаде и новиот албум Evil Empire. Третиот албум The Battle of Los Angeles бил издаден во 1999 година. Во 2003 година албумот бил рангиран на 426 место на листата „Топ 500 најдобри албуми на сите времиња“ во магазинот Ролинг Стоун.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]