Прејди на содржината

Радја Перлман

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Radia Perlman)
Радја Перлман
Radia Perlman
Роден(а)1951 (воз. 72–73 г.)
Портсмут, Вирџинија, САД
НационалностАмериканка
Полињаинформатика
УстановиИнтел
ОбразованиеМасачусетски технолошки институт (МИТ)
Теза„Network layer protocols with Byzantine robustness“ (1988)
Докторски менторДејвид Кларк
Познат поNetwork and security protocols; computer books

Радја Џој Перлман (англиски: Radia Joy Perlman, р. 1951 година во Портсмут, Вирџинија, САД) е софтверски дизајнер и мрежен инженер понекогаш се нарекува и Мајка на семрежјето.[1].

  1. „http://www.networkworld.com/community/node/5738“. Network World. Архивирано од изворникот на 2014-01-02. Посетено на 22 January 2010. Надворешна врска во |title= (help)