R

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од R (Латиница))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rr

R е осумнаесеттата буква од латиницата. Оваа буква има фонетската вредност /r/, /ʁ/ или /ɾ/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква р.