Прејди на содржината

R Златна Рипка

Од Википедија — слободната енциклопедија
R Златна Рипка

Инфрацрвена слика на ѕвездата
Автор: ESO
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Златна Рипка
Ректасцензија 04ч 36м &1000000000000004559127045,59.127с[1]
Деклинација −62° 04′ &1000000000000003779740037,7.974″[1]
Прив. величина (V) 4,8 - 6,6[2]
5.40[3]
Особености
Спектрален тип M8IIIe
Привидна ѕвездена величина (J) -2,6[4]
Привидна величина (K) -4,2[4]
U−B Боен показател +0,86[1]
B−V Боен показател +1,58[1]
Променлив тип мирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+26,1[5] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -69,36[1] млс/г
Дек.: -75,78[1] млс/г
Паралакса (π)18.31 ± 0.99[1] млс
Оддалеченост178 ± 10 сг
(55 ± 3 пс)
Податоци
Маса1,2[6] M
Полупречник370 ± 50[7] R
Сјајност6.500 ± 1400[7] L
Температура2.740 ± 190[7] K
Вртење340 дена
Други ознаки
P Dor, R Dor, CD-62 175, HD 29712, HIP 21479, HR 1492, GSC 08880-01071, SAO 249066.
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

R Златна Рипка (лат. R Doradus) или HD 29712променлив црвен џин од типот мирида во далечното јужно соѕвездието Златна Рипка, иако навидум изгледа како да е поблиска до соѕвездието Мрежичка. Оддалечена е 178 ± 10 сг (55 ± 3,1 пс) од Земјата.[1] Има рамномерен дисков пречник од 0,057 ± 0,005 лсек,[8] и се смета за ѕвезда со најголема привидна величина гледана од Земјата веднаш по нашето Сонце (кое, сепак, е неспоредливо поблиску до нас). Се проценува дека R Златна Рипка има пречник од 515 ± 70 милиони километри (3,46 ае) или 370 ± 50[7] пати поголем од оној на Сонцето. Доколку ја ставиме оваа ѕвезда во средината на нашиот Сончев Систем, во неа би се содржела орбитата на Марс и најголемиот дел од главниот астероиден појас.

Видливата величина на R Златна Рипка изнесува 4,8 до 6,6, што значи дека е одвај забележлива со голо око, но гледана преку инфрацрвена светлина претставува една од најсјајните ѕвезди на нашето небо, со вкупна сјајност 6500 ± 1400 пати поголема од онаа на Сонцето.[9] Со величина од −2.6 во речиси инфрацрвениот појас J,[4] единствена посјајна ѕвезда од неа е Бетелгез со −2,9.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 van Leeuwen, F. (ноември 2007), „Validation of the new Hipparcos reduction“, Astronomy and Astrophysics, 474 (2): 653–664, arXiv:0708.1752, Bibcode:2007A&A...474..653V, doi:10.1051/0004-6361:20078357
 2. „GCVS Query=R Dor“. General Catalogue of Variable Stars @ Sternberg Astronomical Institute, Moscow, Russia. Посетено на 2012-08-22.
 3. Nicolet, B. (1978). „Photoelectric photometric Catalogue of homogeneous measurements in the UBV System“. Astronomy and Astrophysics Supplement Series. 34: 1–49. Bibcode:1978A&AS...34....1N.
 4. 4,0 4,1 4,2 doi:10.1086/498708
  Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
 5. Wilson, Ralph Elmer (1953). General Catalogue of Stellar Radial Velocities. Washington: Carnegie Institution of Washington. Bibcode:1953QB901.W495.....
 6. Jacob, A. P.; и др. (March 2004), „Multiwavelength visibility measurements of Miras: observations of R Dor and R Leo with MAPPIT“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 349 (1): 303–312, Bibcode:2004MNRAS.349..303J, doi:10.1111/j.1365-2966.2004.07503.x
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Bedding, T. R.; и др. (April 1997), „The angular diameter of R Doradus: a nearby Mira-like star“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 286 (4): 957–962, arXiv:astro-ph/9701021, Bibcode:1997MNRAS.286..957B, doi:10.1093/mnras/286.4.957
 8. Richichi; Percheron, I.; Khristoforova, M. (February 2005), „CHARM2: An updated Catalog of High Angular Resolution Measurements“, Astronomy and Astrophysics, 431: 773–777, Bibcode:2005A&A...431..773R, doi:10.1051/0004-6361:20042039
 9. European Southern Observatory (11 март 1997). "The Biggest Star in the Sky". Соопштение за печат.  посет. 5 септември 2006 г Архивирано на 21 мај 2008 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-05-21. Посетено на 2022-10-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]