Playtime (филм од 1967)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Playtime - француски филм од 1967 година, во режија на Жак Тати. Главните улоги ги толкуваат: Жак Тати и Барбара Денек.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Господинот Уло (го игра Тати) има закажано состанок во голема длеовна зграда во Париз, но никако не може да се најде со домаќинот, а потоа по грешка влегува во делот од зградата каде се одржува саем. Истовремено, група американски туристки доаѓаат во Париз. Во меѓувреме се отвора еден ресторан, иако градежните работи не се завршени. Набргу, во ресторанот доаѓаат многу гости, а тоа создава бројни проблеми за персоналот. Портирот на ресторанот му е пријател на Уло и го кани и него. Така, тој се запознава со Американката Барбара (ја игра Денек) на која ѝ купува шамија непоседно пред нејзиното заминување.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]